Almanya'dan korkutan mutasyonlu virüs açıklaması!

Almanya koronavirüs Mutasyonlu virüs
Almanya'dan korkutan mutasyonlu virüs açıklaması!

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele eden ülkelerden Almanya'da, mutasyonlu virüs hızla yayılıyor. Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkede bir haftada tespit edilen koronavirüs vakalarının yüzde 46.1'inin mutasyonlu virüs olduğunu açıkladı.

 Robert Koch Enstitüsü (RKI), Almanya'da tespit edilen koronavirüs vakalarının yüzde 46.1’inin mutasyonlu virüs olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz hafta yapılan testlerde "B.1.1.7" mutasyonunun haftalık vakalar içindeki oranının, yüzde 22 olarak açıklanmasının ardından bu hafta yüzde 46.1'e yükselmesi yetkilileri endişelendirdi. Uzmanlar, virüsün mutasyonlu türüne karşı daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek, maske mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasına yönelik uyarıları tekrarladı. Viraloglar da bir kez daha virüsün B.1.1.7 türünün çok daha bulaşıcı olduğu konusunda uyardı.

RKI’nın koronavirüs salgınına ilişkin paylaştığı son verilere göre, son 24 saatte 11 bin 912 koronavirüs vakası tespit edilen ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 471 bin 942’ye yükseldi. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 359 kişinin hayatını kaybetmesi ile Covid-19 kaynaklı toplam can kaybı da 71 bin 240 oldu. Salgının başlangıcından bu yana 2 milyon 283 bin 400 kişinin iyileşirken, ülke genelinde aktif vaka sayısı 117 bin 302 olarak açıklandı. Virüsün bulaşma katsayısı ise 0,93 olarak tespit edildi.

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı verilen mücadele kapsamında dünya çapında aşılama kampanyaları sürüyor. Almanya’da, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın geliştirdiği Covid-19 aşısının yaşlı kişiler üzerindeki etkinliği konusunda şüpheler bulunurken, sadece 18 ile 64 yaş arasındaki kişilere yapılıyordu.

Almanya Sağlık Bakanlığı, Aşı Komitesinin AstraZeneca aşısının 65 yaşının üzerindekilere yapılmasını tavsiye ettiğini duyurdu. Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasında, "Bu, aşı bekleyen yaşlı insanlar için iyi haber. Artık daha hızlı aşılanabilirler" ifadeleri kullanırken, Almanya Başbakanı Angela Merkel ise yaptığı açıklamada, "Son araştırmalar AstraZeneca aşısının bütün yaşlılar için yeterli olduğunu kanıtladı" dedi. Almanya’da halkın yüzde 5'i AstraZeneca'nın ilk aşı dozunu aldı.

Kaynak: İHA

Almanya mutasyonlu virüs koronavirüs