ABD'de koronavirüs ölümleri 500 bini aştı, Biden 'yürek parçalayıcı' açıklaması yaptı

'de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının yarım milyonu geçmesine ilişkin açıklamada bulunan Başkan , "Acılar karşısında hissizleşmeye direnmeliyiz. Yürek parçalayıcı durum" dedi.

23.02.2021 05:13 | Son Güncelleme : 23.02.2021 05:14

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede yarım milyondan fazla insanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Biden, Beyaz Saray'da, hayatını kaybedenler için yapılan mum yakma töreni ve bir dakikalık saygı duruşunun ardından düzenlediği ulusa sesleniş konuşmasında, yaşananları 'yürek parçalayıcı' olarak yorumlayarak, Amerikalılara salgınla mücadelede her türlü desteği sunma taahhüdü verdi.

ABD halkından salgına karşı önleyici tedbirlere uymalarını ve aşı yaptırmalarını isteyen Biden, "Kovid-19'la mücadelenin yolu, tek bir ulus olarak birleşmektir" dedi.

Halka salgından kurtulacakları sözünü veren Biden, "Tüm Amerikalılardan, kaybettiklerimizi ve geride bıraktıklarını hatırlamalarını istiyorum" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Biden, "Aileleri ve toplulukları ayrıştıran siyasete ve dezenformasyona son vermeliyiz" diye ekledi.

ABD'DE SON DURUM

Johns Hopkins Üniversitesi'nin derlediği verilere göre bugün ABD'de Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yarım milyon eşiğini geçerek, 500 bin 71'ye yükselmişti.

Bunu takiben ABD Başkanı Biden, hayatını kaybedenlerin anısına önümüzdeki 5 gün boyunca federal binalardaki bayrakların yarıya indirilmesi talimatını vermişti.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor