ABD Başkanı Joe Biden koronavirüsle mücadele planını açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden koronavirüsle mücadele planını açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, Omicron varyantının gölgesinde girilen kış aylarında yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele planını açıkladı ve gelecek haftalarda vakaların artmasına karşı hazırlıklı olunması uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada koronavirüs salgınıyla mücadele için kış planını açıkladı. 

Covid-19'un hiç olmaması gerektiği halde siyasi bir mevzu haline geldiğine dikkati çeken Biden, "Aldığımız önlemler bizi ayırmamalı, birleştirmeli." mesajını verdi.

Biden, kış ayları için ilk hedeflerinin aşılanmayı hızlandırmak ve kişileri destek doz aşılarını almaya teşvik etmek olduğ unu kaydederek, evde yapılan Covid-19 testlerinin ücretsiz olması için de harekete geçtiklerini kaydetti.

“OMİCRON KAYGIYA NEDEN OLUYOR”

‘‘Bu kış mevsimine geçen kış olduğundan çok daha güçlü giriyoruz'' diye Biden henüz Omicron varyantından ABD'de iki vaka görüldüğünü belirtti ve Omicron'un kaygıya neden olduğunu ancak paniğe neden olmaması gerektiğini söyledi.

ABD'nin dünyanın en iyi aşılarına, ilaçlarına ve bilim insanlarına sahip olduğunu söyleyen Biden, ‘‘Bu varyantla bilimle ve hızla mücadele edeceğiz, kaos ve kafa karışıklığıyla değil'' diye konuştu.

Geçen Noel'de ABD’li yetişkinlerin yüzde 1'inden azının aşılı olduğunu, çocukların risk altında bulunduğunu, okulların kapalı kaldığını hatırlatan Biden, bu Noel'de ise yetişkinlerin yüzde 72'sinin aşılandığına, 5 yaş ve üstü çocuklar için güvenli ve etkili aşılar olduğuna, okulların ise yüzde 99'unun açıldığına dikkat çekti.

Biden, ‘‘Ancak uzmanlar gelecek haftalarda vakaların artacağını söylüyor. Buna hazırlıklı olmalıyız'' uyarısında bulundu.

‘‘KESTİRME YOLDAN GİTMEYECEĞİZ"

Biden, yönetiminin yeni varyantlar nedeniyle ihtiyaç olması halinde Pfizer, Moderna ve Johnson&Johnson ile yeni aşılar ve güçlendirici dozlar geliştirmeleri için acil durum çalışmaları yürüttüğünü kaydetti.

Biden, 5 yaşın altındaki çocukların aşılanmasına başlanması konusunda ‘‘Kestirme yoldan gitmeyeceğiz ancak Gıda ve İlaç Dairesi'nin bunu güvenli ve hızlı şekilde yapması için yetkim dahilindeki her şeyi yapacağım'' ifadelerini kullandı.

 

“200 MİLYON DOZ AŞI DAHA GÖNDERİLECEK”

Dünyanın geri kalanının aşılanmasının önemine dikkat çeken Biden, ABD'nin Güney Afrika dahil ülkelere, dünyadaki tüm ülkelerin yolladığının toplamından daha fazla bedava aşı gönderdiğini söyledi.

Biden gelecek 100 günde 200 milyon doz aşının daha gelişmemiş ülkelere gönderileceğini kaydetti; ‘‘Bu sadece ahlaki bir yükümlülük değil, Amerikalılar'ı korumanın da bir yolu'' diye konuştu.

SEYAHATLERDE YENİ DÜZENLEME

Yurt içi ve yurt dışı seyahat şartlarında da yeni düzenlemeler getirdiklerini aktaran Biden, "ABD'ye uluslararası seyahat eden herkes milliyetine ve aşı durumuna bakılmaksızın uçağa binmeden 24 saat önce test olacak. Ayrıca iç hatlardaki uçak, tren ve otobüs yolculuğundaki maske zorunluluğunu da kış sonuna kadar uzatıyoruz." bilgisini verdi.

ABD’DE ÜÇÜNCÜ OMİCRON VAKASI

ABD'de California ve Minnesota'nın ardından üçüncü Omicron varyantı vakası Colorado'da görüldü.

Varyanta yakalanan kişinin yakın zamanda Güney Afrika'ya seyahat ettiği, tam aşılı olduğu ve hastalık semptomlarını hafif geçirdiği belirtildi.

Minnesota'da görülen vaka ise uzmanlara göre topluluk içinde bulaştığı bilinen ilk vaka oldu. Minnesota kamu sağlığı merkezi vakanın New York'a seyahat eden ve Javits Merkezi'nde bir konferansa katılan tam aşılı bir kişi olduğunu bildirdi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, temas takip sistemini faaliyete geçirdiklerini ve varyantın yayılmasının önlenmesi için konferansa katılanlarla temas kurulduğunu bildirdi.

Minnesota sağlık yetkilileri hastanın 22 Kasım'da hafif semptomlar yaşadığını, 24 Kasım'da Covid-19 testi yaptırdığını ve semptomlarının sona erdiğini bildirdi.

Minnesota Valisi Tim Walz, haberin kaygı verici olduğunu ancak sürpriz olmadığını söyledi.

ABD'de nüfus genelinin yüzde 58,9'u yani 196 milyon kişi tam aşılanmış durumda. Dünyanın varlıklı ülkeleri arasında ABD aşı oranı açısından en geride. ABD'de 786 binden fazla kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Kaynak: Diğer

ABD Joe Biden koronavirüs