46 çocuk 14 sapığın elinden böyle kurtarıldı!

Avustralya'da uluslararası bir çocuk istismarı şebekesine yönelik operasyonda 46 çocuk kurtarıldı. Tutuklanan 14 erkeğe 828 çocuk istismarı suçlamasının yanı sıra hayvanların cinsel istismarı suçlaması da yöneltildi.

46 çocuk 14 sapığın elinden böyle kurtarıldı!

Avustralya polisi, uluslararası bir çocuk istismarı şebekesine yönelik operasyonda 46 çocuğun kurtarıldığını ve 14 erkeğin tutuklandığını açıkladı.

Çocukların cinsel istismar ve kötü muameleye maruz bırakıldığı belirtiliyor. Soruşturma kapsamında Avustralya'nın yanı sıra ABD'de de üç kişi tutuklandı, Avrupa, Asya, Kanada ve Yeni Zelanda'da ise bazı zanlıların kimliği teşhis edildi.

Bunun Avustralya'da bu tür suçlara yönelik en büyük operasyon olduğu düşünülüyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 16 ay ile 15 yaş arasında olan mağdurlardan 16'sının aynı çocuk bakım merkezinde istismara maruz kaldığı ortaya çıktı. Tutuklanan 14 erkeğe 828 çocuk istismarı suçlamasının yanı sıra hayvanların cinsel istismarı suçlaması da yöneltildi.

New South Wales eyaletindeki bir çocuk bakım merkezinde çalışan zanlılardan birinin 30 çocuğu istismar ettiği tespit edildi.

27 yaşındaki zanlıya aralarında cinsel tacizin de bulunduğu 300'den fazla suçlama yöneltildi. 22 yaşındaki partneri de zanlılar arasında bulunuyor.

Kolluk kuvvetleri, mağdur çocukların ailelerine konuyla ilgili bilgi verdiklerini açıkladı.

ŞEBEKE NASIL ÇÖKERTİLDİ?

Avustralya polisinin paylaştığı bilgilere göre yıllar süren soruşturma, ABD'li yetkililerin Avustralyalı meslektaşlarına bir Avustralyalı internet kullanıcısı hakkında bilgi vermesiyle başladı. Bunun üzerinde Şubat ayında Sydney kentinin kuzeyinde 30 yaşında bir adam 89 ayrı suçlama ile tutuklandı.

Polisler, o dosya ile çocuk istismarı görüntülerinin üretildiği ve paylaşıldığı forumları keşfettiklerini ve bunun üzerine soruşturmayı derinleştirdiklerini aktardı. Polis teşkilatı her gözaltının, polislerin daha fazla suçluya ulaşmasını sağladığını belirtti.

Avustralya'da geçen ay da bir başka çocuk istismarı soruşturmasında 44 erkek tutuklanmıştı.

Avustralya cinsel istismar