Yaşlılığa karşı kan nakli, gençlik iksiri mümkün mü?

Gündem haberleri ÖZEL HABERLER Dünya haberleri Bilim Haberleri Teknoloji Haberleri Sağlık Haberleri Sağlık Yapay Zeka Magazin Haberleri Yaşam Haberleri
Yaşlılığa karşı kan nakli, gençlik iksiri mümkün mü?

Vücudunu gençleştirmek için her yıl 2 milyon dolar harcayan biyoteknoloji şirketi sahibi Bryan Johnson ile gündeme gelen "Gençlik Kanı Nakli" uygulaması gittikçe yayılıyor. Bilim insanları ise genç donörlerden alınan plazma infüzyonu konusunda çekincelerini dile getirdiler.

Gençleşmek isteyen zenginler arasında "Gençlik Kanı Nakli" adı verilen uygulama gittikçe yayılırken, tıp dünyasındaki tartışmalar da sürüyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Dr. Ayşegül Çoruhlu, 17, 18 yaşındaki sağlıklı genç erkeklerden alınan kanların, 8 bin dolara satıldığını gündeme taşırken, "Literatürde var. Genç kanı satılıyor. 17 yaş erkeklerden toplanmış olan. Litresi 8 bin dolar. Amaç; gençlik. Kan, informasyon taşır, sağlığının, yaşının iz düşümünü taşır. Kandaki sitokinler, proteinler, atık ürünler, antikorlar her şey oradadır" ifadelerini kullandı."Gençlik Kanı Nakli"ne ilişkin konuştuğumuz uzmanlar ise çekincelerini dile getirirken, hiçbir yöntemin mucizevi olmadığını söylediler.

BİLİMSEL DEĞİL

Genetik Bilimci Doç. Dr. Timuçin Avşar, insanların gençleşmesinin mümkün olmadığını belirtirken, "Çünkü büyüme, yaşlanma, farklılaşma organizmalarda geri dönüştürülemeyen bir durumdur. Şu aşamada bilimsel olarak bunun olması mümkün değil" ifadelerini kullandı. Yaşlanmanın bir hastalık değil, doğal bir süreç olduğunu sözlerine ekleyen Doç. Dr. Avşar,  "Bütün canlılar öncelikle doğarlar, gelişirler, büyürler ve daha sonra da yaşlanma süreci gerçekleşir. Bu döngü yavaşlatılabilir ancak geri döndürülemez. İnsanları gençleştirmeye yönelik ifadelerin doğru olmadığını düşünüyorum. İnsanları gençleştirme konusunda bilimsel bir taban olmadığı için herhangi bir doktorun da böyle söylemesi yanlış. Bunu kim söylerse söylesin, bilimsel yöntemlerle, bilimsel gerçeklerle bilgi vermiyor demektir" dedi.

Yaşlılığa karşı kan nakli, gençlik iksiri mümkün mü? - Resim : 1
45 yaşındaki teknoloji girişimcisi Bryan Johnson 18 yaşındaki bir vücuda sahip olmak için milyonlarca dolar harcıyor. Johnson, beyninden karaciğerine, böbreklerinden dişlerine kadar tüm organlarının 18 yaşındaki seviyede çalışmasını hedefliyor.

KANITA DAYALI OLMALI

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk ise son dönemde popüler hale gelen "Longevity Tıbbına" ilişkin şöyle konuştu: "Longevity olarak tanımlanan uygulamalar, uzun yaşam bilimidir ve içerisinde onlarca unsur vardır. Ancak bunlar kanıtlanmış yöntemler değildir. Birinin kanını almak veya organ transplantasyonu gibi uygulamaların vücutta ne tür etkilere yol açabileceğini önceden saptamak bile çok zor. Kan vermenin bile belli kuralları ve koşulları vardır. Bunlar basit işlemler değildir. Uzun yaşam tıbbı alanında her geçen gün enteresan gelişmeler oluyor. Örneğin; aralıklı oruç, su orucu, dejenere olmuş hücreleri ortadan kaldıran ilaçlar bunların başında geliyor. Bu alanlarda ciddi çalışmalar yapılıyor. Ancak bu saydıklarım henüz tam yerine oturmuş uygulamalar değil."

SAĞLIKLI YAŞAYAN GENÇ KALIR

Prof. Dr. Erk, insanların gençleşmesine ilişkin merak edilenleri de yanıtlarken, "İnsanların  yaşlanması yavaşlatılabilir veya daha genç görünmeleri sağlanabilir. Ancak bunun da belli birtakım kuralları var. Bunlar; belirli kronik hastalıklara sahip olmamak, sağlıklı beslenmek, kilolu olmamak, haftada üç buçuk saat egzersiz yapmak, sigara ve alkol tüketmemektir. Bu koşulları sağladığınız takdirde şeker hastalığı yüzde 93, kalp damar hastalıklarının yüzde 81, felçleri yüzde 50, kanseri de yüzde 36 oranında engelleyebiliyorsunuz" diye konuştu.

Yaşlılığa karşı kan nakli, gençlik iksiri mümkün mü? - Resim : 2
Prof. Dr. Erk, "Uyku düzeni, detoks, gün ışığı almak, moral, motivasyon, meditasyon da çok önemli. Bütün bunları yaptığınız takdirde sağlıklı ve genç olabilirsiniz" dedi.

Öte yandan, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2019'da genç kalma amacıyla yapılan kan nakline karşı uyarı yayımlamıştı. Yapılan açıklamada, "Genç donörlerden alınan plazma infüzyonunun yaşlılığı iyileştirmek, tedavi etmek veya önlemek için kanıtlanmış hiçbir klinik faydası yoktur. Ayrıca herhangi bir plazma ürününün kullanımıyla ilişkili riskler mevcut" ifadelerine yer verilmişti.

[email protected]

Kaynak: Web Özel