Nazi milyarderleri, Para baronlarının karanlık tarihi

Almanya Naziler Gündem haberleri Yaşam Haberleri Ekonomi haberleri Dünya haberleri İstihbarat Teknoloji Haberleri ÖZEL HABERLER
Nazi milyarderleri, Para baronlarının karanlık tarihi

Hollandalı gazeteci David De Jong; Naziler'in kirli geçmişine ilişkin "Nazi Milyarderleri” isimli kitabını yayımladı. Almanya'daki milyar dolarlık şirketleri mercek altına alan De Jong; ABD'nin savaş sonrası, Sovyetler'e karşı Nazi destekçisi para baronlarına sahip çıktığını da ortaya koydu.

Nazilerin, servetine ilişkin gizem ve komplo teorileri merak konusu olmaya devam ederken, Hollandalı gazeteci David De Jong, belgelere dayalı önemli bir çalışma hayata geçirdi. Hitler Almanyası ve Naziler'in kirli geçmişine ilişkin tartışma yaratacak "Nazi Milyarderleri” isimli kitap, Almanya'da faaliyet yürüten milyar dolarlık şirketlerin geçmişteki ilişkilerini mercek altına alırken, önemli iddiaları gündeme taşıyor. De Jong, detaylı araştırmalar sonucunda ortaya koyduğu Kronik Kitaptan çıkan eserinde Alman sanayisinin dev markalarının Nazi rejiminde nasıl yükseldiklerini, büyüdüklerini ve zenginleştiklerini de gözler önüne sererken, "para baronlarının" ABD’nin siyasi çıkarları adına suçlarını nasıl akladıklarını da anlatıyor. 

Nazi milyarderleri, Para baronlarının karanlık tarihi - Resim : 1
Hitler ve Nazilerle işbirliği yaptığı öne sürülen iş insanlarının sonradan ABD ve İngiltere'nin çıkarları için cezalandırılmadıkları da iddialar arasında.  

QUANDT'IN YALANI 

David de Jong, detaylı araştırmalar sonucunda ortaya koyduğu eserinde BMW, Daimler-Benz, Porsche, Volkswagen, Allianz ve Varta gibi Alman sanayiinin dev markalarının Nazi rejiminde nasıl yükseldiklerini anlatırken, "BMW’nin ortaklarından ve Alman sanayi imparatorluğunun en ikonik isimlerinden biri olan Günther Quandt, 1946 yılında Nazilerle işbirliği yaptığı şüphesiyle tutuklandı. Quandt, eski eşinin yeni kocası Propaganda Bakanı Joseph Goebbels tarafından partiye katılmaya zorlandığını iddia ederek beraat etti. Fakat Quandt yalan söylemişti. Hitler rejimiyle öylesine girift bir ilişkisi vardı ki, bu sayede milyarlarca dolara hükmetmeyi başarmıştı" ifadelerini kullanıyor.

MİLYAR DOLARLIK SERVET

"Bu ailelerin geçmişi Almanya haricinde bir kitleye hiç anlatılmadı" ifadesini kullanan De Jong, büyük tartışma yaratacak kitabında şu görüşleri aktarıyor: "Söz konusu ailelerin hâlâ milyarlarca Eurosu ve ABD doları mevcut. Varislerin bazıları ticaret yapmıyor, sadece kendilerine miras kalan serveti idare ediyor. Buna mukabil çoğu, kullandığımız arabalardan içtiğimiz kahve ve biralara, kiraladığımız evlere, yaşadığımız topraklara ve hatta tatillerde, iş gezilerinde kaldığımız otellere kadar birçok küresel çapta yaygın, meşhur markalara sahip."

Nazi milyarderleri, Para baronlarının karanlık tarihi - Resim : 2
De Jong; Günther, Flick, von Finck, Porsche, Oetker ailelerinin, Nazilerle olan ilişkisini arşiv belgeleri üzerinden anlatıyor. 

ABD TESLİM ETTİ

"Bu ailelerin kurucuları Nazi milyarderleriydi. Fakat Amerika ile İngiltere siyasî menfaat namına ve ensesinde hissettiği komünizm tehdidinin korkusuyla bu kodamanların ekseriyetini sessiz sedasız Almanya’ya teslim etti, Almanlar da bu patronların çoğunun ellerini kollarını sallayarak serbest kalmasına müsaade etti. Ardından gelen on yıllar boyunca bölünmüş Almanya’nın batı bölümünde dünyanın en müreffeh ekonomilerinden biri gelişti ve aynı Nazi iş adamlarının bazıları milyarlarca dolar kazandı, dünyanın en varlıklı iş adamları arasına katıldı."

[email protected] 

 

Kaynak: Web Özel