2121'i anlatan film, Serpil Altın'dan önemli yapıt

Kültür Sanat haberleri Magazin Haberleri Film haberleri Yaşam Haberleri Bilim Haberleri İstanbul
2121'i anlatan film, Serpil Altın'dan önemli yapıt

Türkiye’nin ilk uzun metraj kadın bilim kurgu yönetmeni Serpil Altın’ın filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” 28 Haziran’da vizyona giriyor. Türkiye’nin ilk yeşil film girişimi olma özelliğini de taşıyan film gelecekte yeraltında yaşamak zorunda olan bir ailenin sorgulama ve isyanlarını anlatıyor.

Türkiye’nin ilk uzun metraj kadın bilim kurgu yönetmeni Serpil Altın önemli bir esere imza attı.  Gelecekte dünyamıza sınırlı yaşamlar sunacak olan iklim krizinin hayatlarımızda ne tarz değişiklikler yaratacağını anlatan “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” 28 Haziran’da vizyona giriyor. Türkiye’nin ilk yeşil film girişimi olma özelliğini de taşıyan film gelecekte yeraltında yaşamak zorunda olan bir ailenin çelişkilerini, sorgulamalarını ve isyanlarını konu alıyor. Film gösterdiği gerçeklik ve hızla yürümekte olduğumuz acı ama trajik sonun çarpıcı bir tasviri niteliğinde. Serpil Altın gerçekleri gösterirken aynı zamanda umudu da yüreklerde yeşertiyor. Katıldığı uluslararası festivallerde toplam 15 ödül kazanan ve Türkiye’deki gösterim tarihi heyecanla beklenen film Türkiye’nin ilk gerçekçi bilim kurgu filmi olma özelliği taşıyor.

2121'i anlatan film, Serpil Altın'dan önemli yapıt - Resim : 1
Merakla beklenen filmin konusu özetle şöyle: Gelecekte iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelmiştir. “Kıtlık Kanunları” gereği sisteme getirilen her yeni hayat karşılığında yaşlı nesilden birinin yok edilmesi gerekmektedir. Ve bir gün, bu sistemde yaşayan ailenin hayatı, beklenmedik bir bebek haberiyle sarsılır.

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir film girişimi olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Serpil Altın’ın, yapımcılığını ve eş senaristliğini Korhan Uğur’un yaptığı “Bir Zamanlar Gelecek: 2121”in kadrosunda sevilen oyuncular Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu ve Sukeyna Kılıç yer alıyor. Serpil Altın ülkemizde benzeri olmayan bu filmle, Türkiye’nin ilk uzun metraj kadın bilim kurgu ve distopya yönetmeni...

Yönetmen Serpil Altın ilk gerçekçi bilim kurgu filmi olan Bir Zamanlar Gelecek: 2121 hakkında “Size filmimle uçan arabalar, uzay yolculukları, gezegenler arası savaşlar vadetmiyorum. Karanlık bir gelecekte her şeyin değiştiği, bugün önemsemediğimiz sorunların ileride yol açacağı felaketlerin yaşandığı bir dünya ve insanlığın gelecekten gönderdiği bir mektubu sunuyorum.” diyor.

Kaynak: Web Özel