Edirne'de alarm seviyesi kırmızıya yükseltildi

son 91 yılın en kurak günlerini yaşarken aralık ayında başlayan yağışlarla birlikte Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri hızla arttı. Edirne'den geçen Tunca Nehri'nin debisi "kırmızı ikaz" seviyesine yükseldi.

12.01.2021    18:53

Hem kaynağını aldığı Bulgaristan hem de Edirne'deki kuvvetli sağanaklara bağlı olarak Tunca Nehri'nin debisi 24 saatte yaklaşık 20 kat arttı.

Suakacağı mevkisindeki ölçüm istasyonundan dün 12 metreküp/saniye olarak ölçülen debi, son ölçümde 210 metreküp/saniye seviyesine çıktı.

Bu nedenle kritik seviyede akan nehir için "kırmızı ikaz" verildi. Nehir, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin de yapıldığı Sarayiçi mevkisinde yer yer taştı.

SU MAYMUNLARI DA GELDİ

Bu arada, debisi artan nehirde su maymunları da görüntülendi.

Kemirgenlerin en büyüğü olarak nitelenen su maymunlarının Bulgaristan'da kürkleri için beslendiği çiftliklerden, suyun yükselmesiyle akıntıya kapılıp geldikleri düşünülüyor.

OĞULPAŞA DERESİ TAŞTI

Edirne'nin Havsa ilçesine bağlı Oğulpaşa köyünden geçen köyle aynı adı taşıyan dere yağından taştı. Köyün içi sularla kaplanırken, dere kıyısında evleri bulunan köylülerin evlerinden ayrılıp, yakınlarının yanına gittiği belirtildi. AFAD, Devlet Su İşleri (DSİ) ve İl Özel İdare ekipleri iş makineleri ile Oğulpaşa Deresi'nde suyun akışını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan kent merkezinde de su baskınları nedeniyle bazı cadde ve sokaklar araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme : 12.01.2021 - 23:57
Sıradaki Haber Yükleniyor