Arkadaşlık platformlarında tanışanlar daha hızlı evlilik kararı alıyor!

Sosyal medyanın ilişkileri her geçen gün biraz daha fazla etkilemesi, partner bulmak için kullanılan arkadaşlık platformlarına değer kazandırıyor. Doç. Dr. Mehmet Harma, bu platformlarda başlayan ilişkiler hakkında bilgi verdi.

12.09.2019 11:46 | Son Güncelleme : 12.09.2019 14:25

Arkadaşlık platformlarının ilişkilere olan etkisini değerlendiren Doç. Dr. Mehmet Harma, bu platformlarda tanışan insanların planlı şekilde tanışan insanlara göre daha hızlı evlilik kararı aldığını belirtti. Doç. Dr. Harma, bu insanların beklendiği gibi, hızlı bir şekilde de ayrılmadığının da altını çizdi. 

İLİŞKİYİ BAŞLATAN VE DEVAM ETTİREN NE? 
İlişkileri başlatan detaylar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Harma, “Araştırmalara göre ‘bir ilişkiyi ne başlatır’, ‘kimi çekici buluruz’ sorularının cevabı fiziksel çekicilik, yakınlık, karşılıklılık ve aşinalık. İki taraf için de bu konularda herhangi bir problem yoksa ilişkiye başlayabiliyoruz. Sonra ise karşımıza şu soru çıkıyor ‘İlişkiyi devam ettiren ne?' İlişkide ne kadar mutlu olduğumuz, alternatif olarak bir başkasının olup olmaması ve ilişkiye duygusal olarak ne kadar yatırım yapıldığı etkili oluyor” dedi.

‘İDEAL’ İLİŞKİLER SORUNA SEBEP OLABİLİYOR
Sosyal medyada çok fazla bulunmanın var olan ilişkiler üzerinde negatif bir etkisi olabileceğini belirten Doç. Dr. Harma, “Doğrudan sosyal medya ilişkilerimizi kötüleştiriyor veya iyileştiriyor diyemeyiz. Alternatif olarak bir başkasının olup olmaması, ilişkiye devam etme motivasyonumuzu belirliyor. Ve sosyal medya ile bu alternatifler artıyor. Bu bir bakıma ‘ilişki marketi’ ve ürünlerin çeşitliliği artıyor diyebiliriz. Bununla birlikte kişiler diğer ilişkiler ile kendi ilişkilerini karşılaştırıyor. ‘Benim ilişkim ne kadar iyi’ diye düşünmeye başlıyor. Ama sosyal medyada insanlar kendi ideal benliklerini veya ilişkilerini yansıttığı için çoğu insan aslında bir illüzyona kapılıyor” diye konuştu. 

EVLENENLER HIZLI BİR ŞEKİLDE BOŞANMIYOR
Arkadaşlık platformlarının popülerliğine dikkat çeken Doç. Dr. Harma, “Bu durum ilişkideki opsiyonları artırıyor.  Dolayısıyla ‘Ben bu ilişkiyi bitirirsem yeni birini bulabilir miyim’ sorusuna çok hızlı bir şekilde cevap bulabiliyorlar. Böyle bir negatif etkisi olabiliyor. Ama bununla birlikte, kişiler yeni bir ilişkiye başlığında bir yatırım da yapmaya başlıyor. Bu duygusal yatırımın ne kadar uzun süre yapıldığı çok önemli. Çünkü ilişkiyi bitirmek kolay olmayacaksa istedikleri kadar opsiyon olsun, bitirmeleri de kolay olmuyor” ifadelerini kullandı.

Evlilikler arasında da çok büyük farklılıklar olduğunu kaydeden Doç. Dr. Harma, “Sadece bu platformlardan tanışan insanların evliliklerini konuşmamak gerekiyor. Bundan 10-20 yıl önceki evlilikler ile şimdiki evlilikler de çok değişmiş durumda. İnsanlar online ortamlardan tanıştıkları kişilerle evlenmeye devam edebiliyor ve yapılan araştırmalar ilişkiye devam etme prensipleri açısından pek bir farklılık olmadığını gösteriyor” dedi.

ARKADAŞLIK PLATFORMLARI, BİRLİKTE ‘ÇAY İÇMELERİNİ’ SAĞLIYOR
Bu tip uygulamaları daha çok erkeklerin kullandığın dikkat çeken Doç. Dr. Harma, “Kullanıcı profilinin büyük bir çoğunluğunu ilişki yaşamak isteyen kişiler oluşturuyor. Yani partner bulmak için o platforma girmiş kişilerin uygun partneri bulma olasılığı çok daha yüksek. İnsanlar aslında pek çok motivasyonunu orada açık bir şekilde söylüyor. Yani bu tür platformlar sizin sadece bir başlangıç yapmanızı sağlıyor. Televizyondaki evlilik programlarından çok da farklı değiller. Buralarda birçok kişi ‘bir çay içelim’ diyor. Ve o çayı içtikten sonra karar yine onlara kalıyor” diye konuştu. 

DOĞRU OLAN İDEAL PARTNER OLABİLMEK
Bugünün ilişkilerinde önemli olanın ideal partneri bulmak olmadığını da sözlerine ekleyen Doç. Dr. Harma, “Herkes aslında en ideal partneri bulmaya çalışıyor. Mevzu en ideal partneri bulmak değil, ideal partner olabilmek. Burada karşınızdaki kişiyle nereden tanıştığınız da önemli değil. Bunun farkına varabilen kişiler ilişkilerinde daha doyuma ulaşmış ve daha mutlu olabiliyor” dedi. DHA
Sıradaki Haber Yükleniyor