Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul'da oynanıp oynanmayacağı muammasına İngiliz bakandan açıklama

İngiliz hükümeti, Manchester City ve arasında İstanbul'da oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finali öncesinde 'yi koronavirüs açısından 'yüksek riskli' ülkeler arasına ekledi. İngiliz hükümetinin maçın nerede oynanacağına dair "hassas" görüşmeler yürüttüğü ifade edildi

10.05.2021 11:46 | Son Güncelleme : 10.05.2021 11:55

29 Mayıs'ta Manchester City ve Chelsea arasında İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finali öncesinde, İngiltere, Türkiye'yi koronavirüs açısından 'yüksek riskli' ülkeler arasına ekledi. Türkiye'den gelen yolculara 10 gün otelde karantina zorunluluğu getirildi.

İngiltere Futbol Federasyonu tarafından UEFA'ya skandal bir başvuru yapıldı. Manchester City ve Chelsea arasında 29 Mayıs'ta İstanbul'da oynanacak finalin, Türkiye'den alınarak İngiltere'ye alınması için talepte bulunuldu.

"FİNAL İNGİLTERE'DE OYNANSIN" İSTEĞİ

Telegraph'ta yer alan habere göre, İngiliz hükümeti Şampiyonlar Ligi finalinin İngiltere'de oynanması için UEFA'ya baskı yapıyor.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise yaptığı açıklamada İngiliz taraftarların Şampiyonlar Ligi finali için İstanbul'a gitmemeleri gerektiğini söyledi. Shapps, İngiltere Futbol Federasyonu ile UEFA arasındaki görüşmelerin de sürdüğünü ve finalin İngiltere'de oynanabileceğini ancak bu konuda son kararı UEFA'nın vereceğini belirtti.

TÜRKİYE'YE GİTMEYİN UYARISI 

Ulaştırma Bakanı, İngiliz taraftarlara seyahat yasağı uygulama kararı aldıkları Türkiye'de oynanacak Şampiyonlar Ligi finaline gitmemeleri uyarısında da bulundu.

Konuya ilişkin Chelsea ve Manchester City'den henüz açıklama yapılmazken İngiliz basınında yer alan haberlerde, Premier Lig takımlarından Aston Villa'nın karşılaşmanın Villa Park Stadı'nda sınırlı sayıda taraftarla oynanması için İngiliz Futbol Federasyonu ve UEFA'ya başvurduğu kaydedildi.

"HASSAS GÖRÜŞMELER YAPIYORUZ"

Türkiye dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesini seyahat yasakları listesine alan İngiliz hükümeti, Avrupa futbolunun idari kurulu UEFA ve diğer yetkili kurumlar ile Şampiyonlar Ligi finalinin nerede oynanacağıyla ilgili "hassas" görüşmeler yürütüyor. 

İngiliz bakanlardan Michael Gove, kendisine finalin nerede yapılması gerektiği hakkında Sky News'ın dün yönelttiği soruya, "Şu anda hassas görüşmeler yapılıyor" dedi.

İngiltere hükümeti koronavirüs nedeniyle yurt dışı seyahatlerde 12 ülke hariç tüm ülkeleri kırmızı listeye aldı. Aralarında Türkiye, İspanya, Fransa ve İtalya gibi başlıca tatil ülkelerinin de yer aldığı kırmızı listedeki ülkelerden dönenlerin 10 günü otelde karantinada geçirmeleri gerekecek.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor