Milli Paralimpik Takımı'ndan büyük başarı: Tam 27 madalya!

Spor haberleri
Milli Paralimpik Takımı'ndan büyük başarı: Tam 27 madalya!
FOTOĞRAF: İHA

Mısır'da düzenlenen Citi Para Swimming World Series yarışlarında mücadele eden paralimpik sporcular, organizasyonda toplamda 27 madalya kazanmayı başardı.

Paris Paralimpik oyunları öncesi son dünya barajı mücadelesi için Mısır’da mücadele eden Milli Paralimpik Takımı yarışmada; 10 altın, 5 gümüş, 12 bronz olmak toplamda 27 madalya kazandı ve öğle saatlerinde başkent Kahire’den yurda döndü.

10-12 Kasım arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Citi Para Swimming World Series yarışlarında boy gösteren Paralimpik sporcular, 2024 yılı Nisan ayında Portekiz ve Paris’te düzenlenecek olan Paralimpik Avrupa Şampiyonası öncesinde Mısır’dan 27 madalyayla İstanbul’a döndü.

TOPLAM 27 MADALYA

Milliler; 10 altın, 5 gümüş, 12 bronz madalya alırken Paralimpik A Barajı'nı 14 kez, Paralimpik B Barajı'nı da 5 kez geçmeyi başardı. Başkent Kahire’den kalkan tarifeli uçakla öğle saatlerinde İstanbul Havalimanı’na iniş yapan sporcuları, çiçek ve pankartlarla karşılandı. Karşılamanın ardından sporcular, pasaport işlemlerinin ardından yurda giriş yaptı. 150 metre ve 200 metre yarışlarında birinci olan Milli Paralimpik yüzücü Umut Ünlü duygularını dile getirdi.

"BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN"

Şampiyonada 3 madalya kazandığını belirterek sözlerine başlayan Umut Ünlü, "1 altın 1 gümüş ve 1 bronz madalya aldım. Aynı zamanda Paris kotası da aldım çalışmalarıma çok hırslı devam ediyorum. İnşallah Paris’te ve Avrupa Şampiyonasında da madalya alacağım. Destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Bizi izlemeye devam edin. Nisan'da Portekiz‘de Avrupa Şampiyonası var orda iki tane madalya hedefim var. Paris’te de yine madalya hedefim var ve elimden geleni yapacağım’’ diye konuştu.

"VERİMLİ BİR ŞAMPİYONA OLDU"

Kahire'de düzenlenen yarışlarda A Barajını geçerek olimpiyatlarda iddialı olduğunu gösteren ve 2024 Olimpiyat Oyunları’na önceden katılmaya hak kazanan Paralimpik yüzücü Sümeyye Boyacı ise, "Kotalarımızı zaten İngiltere’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda almıştık. Bu da sezonun son yarışı olarak katıldığımız ve mevcut durumumuzu gözlemlediğimiz, Mısır‘da düzenlenen dünya serisiydi. Dolayısıyla hem bizim mevcut durumumuzu gözlemleyebilmemiz adına hem de genç ve yeni sporcularımızın kendilerini denemeleri ve olimpiyat kotasına yaklaşmaları açısından verimli bir şampiyonaydı’’ dedi.

Spor haberleri

Kaynak: İHA