Ankaragücü eski başkanı Faruk Koca tahliye edildi

ANKARA/AA
Ankaragücü Faruk Koca Süper Lig

Hakem Halil Umut Meler’e saldırdığı için tutuklanan Ankaragücü'nün eski başkanı Faruk Koca, tutuksuz yargılanmak üzere cezaevinden tahliye edildi.

Süper Lig'de Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e saldıran eski Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, avukatlarının itirazı üzerine serbest bırakıldı.

Faruk Koca 15 gün cezaevinde kalmış oldu.

Alınan bilgiye göre, "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama", "tehdit" ve "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık" suçlarından cezaevinde olan Koca'nın avukatları müvekkillerinin tutukluluğuna itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Nöbetçi Ankara Batı Ağır Ceza Mahkemesi, Koca'nın adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmetti.

Koca'nın akşam saatlerinde cezaevinden tahliye edileceği öğrenildi.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

Eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, Süper Lig karşılaşmasında 1-1 berabere kaldıkları Çaykur Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler'e yumrukla saldırdı, darbeyle yere düşen Meler bazı kişilerce de tekmelendi.

Faruk Koca ve 2 şüpheli ertesi gün tutuklandı. Maç sonrası görüntülerin izlenmesiyle iki şüphelinin daha belirlendiği soruşturmada Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, Ankara Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesince 15 Aralık'ta kabul edildi.

Mahkeme, 4 sanıklı davanın ilk duruşmasının 9 Ocak 2024'te yapılmasını kararlaştırdı.

FUTBOLDAN ÖMÜR BOYU MEN EDİLDİ!

Yaşanan olaylar sonrasında Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Faruk Koca'ya 5 yıl hak mahrumiyeti, üç yılı aşan ceza bakımından da sürekli hak mahrumiyeti cezası verildiğini duyurmuştu.

Faruk Koca
Faruk Koca - Halil Umut Meler [Foto: DepoPhotos]