Stefan Kuntz: "A Milli Takım'da her maç o baskıyı hissedersiniz"

EURO 2024 Elemeleri A Milli Takım Türkiye
Stefan Kuntz: "A Milli Takım'da her maç o baskıyı hissedersiniz"

EURO 2024 Elemeleri'nde yarın deplasmanda Letonya ile karşılaşacak A Milli Takım'ın Teknik Direktörü Stefan Kuntz basın toplantısında konuştu. Alman teknik adam, Letonya maçının önemine dikkat çekerken, milli takımdaki geleceğine yönetimin karar vereceğini söyledi.

A Milli Futbol Takımı, EURO 2024 Elemeleri'nde D Grubu'ndaki üçüncü maçında yarın Letonya ile karşı karşıya gelecek. Karşılaşma öncesi düzenlenen basın toplantısında A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz açıklamalarda bulundu.

Alman çalıştırıcı, yarınki mücadele hakkında , "Yaklaşık 20 aydır beraber çalışıyoruz. Sahada farklı bir takım, farklı bir kalite göreceğinizi düşünüyorum. Genel olarak, ortam olarak, baskı olarak rahat bir maç bekleyebilirim. Rakibimiz kendini geliştirdi. Bizim de kendimizi geliştirdiğimizi ve sahaya yansıtmamız gerektiğini düşünüyorum. Fiziksel olarak güçlü bir takım. Yüksek toplarda güçlü olan ve zorlayabilecek bir takım. Ama sonuçta benim görevim bunlara önlem almak ve kendi takımımı en iyi şekilde hazırlamak" şeklinde konuştu.

"İSTER İSTEMEZ TAKIMDA EKSİKLİK HİSSEDİLECEKTİR"

Stefan Kuntz, Cenk Tosun ve Enes Ünal'ın sakatlıkları sebebiyle forma giyemeyecek olmalarıyla ilgili, "Tabii bu oyuncular normalde as oynayan oyuncular olduğu için ister istemez takımda eksiklik hissedilecektir. Ama şunu da fark ettik böyle oyuncular eksik olduğunda diğer oyuncularımız onların açıklarını kapattılar. Bunun yine aynısı olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"A MİLLİ TAKIM'DA HER MAÇ BASKIYI HİSSEDERSİNİZ"

Stefan Kuntz kendisi ve takım için kader maçı olup olmadığını sorulmasına ise, "Sonuçta 8 tane maçımız var. Böylelikle bu maçı kazandığınızda önünüzdeki hedefe biraz daha yaklaşmış oluyorsunuz. Maçın ne kadar önemli olduğunun bizler de farkındayız. A Milli Takım seviyesinde görev alıyorsanız her maç o baskıyı hissedersiniz. Yarınki maçın baskısının diğer maçlardan bir farkı yok" cevabını verdi.

"EN AZ 3 RAKİBİMİZİ GERİDE BIRAKMALIYIZ"

Sıradaki 2 maçla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kuntz, "Tabii ki bu karşılaşmalar önemli. Biz şampiyonaya gitmek istiyorsak en az 3 rakibimizi geride bırakmamız gerekiyor. Her ne kadar Uluslar Ligi dolayısıyla Avrupa Şampiyonası'na gidebilmek için bir bilet almış olsak da bir arka kapı için elimizde fırsat bulunsa da biz bu elemeler üzerinden gitmek istiyoruz. A milli seviyesinde baskı her maç için olacaktır. Hem hoca için hem de oyuncularımız için olacaktır. Benim için geçerli kriter 8 maç tamamlandıktan sonra zirvede olup olmamaktır. Her şey sona erdikten sonra zirvede olmak isterdim" dedi.

"ARDA GÜLER HARİKA BİR FUTBOLCU"

Arda Güler'in harika bir futbolcu olduğunu belirten 60 yaşındaki teknik adam, "Çok iyi performanslar sergiledi. Son dönemde Fenerbahçe'de ciddi anlamda süre aldı. Kendini geliştirme fırsatı buldu, hala geliştirebileceği yönler var ve milli takımda da çok iyi takım arkadaşları var. Onlardan da istifade edecektir, birlikte oynayarak. Gelecekte Türk Milli Takımı için çok kilit bir oyuncu olacaktır" şeklinde konuştu.

"BİZ GÖREVE GELDİĞİMİZDE 2 KİLİT HEDEF VARDI"

Kuntz, milli takıma teknik direktör olduğu günden itibaren planlarını ne kadarını gerçekleştirebildiğinin sorulmasına, "Biz göreve geldiğimizde 2 kilit hedef vardı. Birincisi Dünya Kupası'na katılabilmek, ikincisi Uluslar Ligi'nde bir üst lige çıkmaktı. İlk hedefimize ulaşmıştık aslında. Ne yazık ki Portekiz'e elenerek devam edemedik. B Ligi'ne de çıkmıştık. Böylelikle Avrupa Şampiyonası'na katılmak için bir imkan daha sağladık.

Ermenistan'da ilk devre istediğimiz gibi gitmeyen maçı oyun içindeki değişikliklerle kazanmış olduk. Kıyasladığımızda ondan sonraki Hırvatistan maçında daha çok pozisyonda girdik ancak skoru elde edemediğimiz için maçı kazanamadık. Kararı size bırakıyorum bu 20 ayın olumlu veya olumsuz olduğunu herkes kendi değerlendirebilir" diye cevap verdi.

"YÖNETİMİMİZ KARAR VERECEK"

Kuntz, hedeflerine ulaşmak için ne kadar süre gerektiğine ise, "Bu aslında benim karar verebileceğim bir konu değil. Bizimle yakın çalışanlar bizim ne kadar özveriyle çalıştığımızı biliyorlar. Tabii bazı örnekler var. Belirli bir süre sonra 2 veya 4 sene arasında daha istikrar sağlayan mesela Macaristan güzel bir örnek. Bu konuda yönetimimiz karar verecek" cevabını vererek sözlerini noktaladı.

Kaynak: AA

A Milli Takım türkiye Türkiye milli takımı stefan kuntz EURO 2024 Elemeleri Türkiye Letonya maçı