Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından gözler Sputnik V aşısına çevrildi! Sputnik V aşısının özellikleri neler?

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Bakan Koca'nın "Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim" ifadesinin ardından tüm gözler Sputnik V aşısına çevrildi. Peki Sputnik V aşısının özellikleri neler? Sputnik V aşısının etkinlik oranı kaç? İşte detaylar..

22.04.2021 18:42 | Son Güncelleme : 22.04.2021 18:48

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Sputnik V aşısından da bahsetmişti.

Koca'nın "Ramazan ayının başlaması ile birlikte aşı olmayı erteleyen vatandaşlarımızın sayısı artmıştı. Ancak, iftardan sonra da aşı olunabilmesi vatandaşlarımızın aşı randevularını erkenden alarak aşı olmalarını temin etti. Aşı tedariki ile ilgili olarak daha önce paylaştığım bilgilerde elimizdeki en iyi tedarik şartlarını en hızlı şekilde milletimizin hizmetine sunma gayretindeyiz demiştim. İki aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta ve bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim" açıklamasının ardından gözler koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısında çevrildi.

Peki Sputnik V aşısının özellikleri neler?  Sputnik V aşısının etkinlik oranı kaç? İşte detaylar... 

 

SPUTNIK V AŞISININ ÖZELLİKLERİ NELER?

Sputnik V, dünyanın resmi onay alan ilk koronavirüs aşısı olma özelliğini taşıyor. Adenovirüs yani Viral Vektör kaynaklı bir aşı olarak dikkat çekiyor. Viral Vektör (Adenovirüs) aşılarında, grip benzeri hastalık yapan bir virüsün genetik müdahale sonrası koronavirüs proteini ile desteklenerek insanda bağışıklık oluşturması amaçlanırken aşıların içindeki mikroorganizmalar canlı olmakla birlikte, güçsüzleştirildiklerinden dolayı insanlarda hastalık yapmıyor.

Öte yandan 2-8 santigrat derece sıcaklıklar arasında, yani kullanılan aşı buzdolaplarında saklanabilen  Sputnik V adenovirüs (Viral Vektör) aşısı iki doz olarak uygulanıyor.

SPUTNIK V AŞISININ ETKINLIK ORANI KAÇ?

Rusya'nın Gamaleya Araştırma Merkezi'nde geliştirilen Sputnik V aşısının son kontrol denemelerinden gelen sonuçlara dayanarak aşının yüzde 91.4 oranında etkinlik sağladığı duyuruldu. Aşının geliştirilmesi ve pazarlamasıyla ilgilenen Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF), 22 bin 714 katılımcının yer aldığı son aşı deneylerinden elde edilen bulguları kamuoyuyla paylaştı.

Sıradaki Haber Yükleniyor