İkinci el otomobil fiyatlarında son durum ne? 879 bin TL'lik bir araç...

AJANS BİZİM
Otomobil Ekonomi haberleri
İkinci el otomobil fiyatlarında son durum ne? 879 bin TL'lik bir araç...

"Otomobil Piyasası Görünümü" raporunda son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimler incelendi. Buna göre, otomobil piyasasında fiyatlar düşmeye devam ediyor. İşte o veriler...

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com’da yayınlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasının genel durumunu, fiyatlarını, arz ve talep dengesini; araç sınıflarına, yaş gruplarına ve yakıt türlerine göre analiz eden ‘’Otomobil Piyasası Görünümü’’ raporunda son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimler incelendi.

879 BİN TL'LİK BİR OTOMOBİL...

Ortalama otomobil fiyatı ise Ekim ve Kasım aylarında olduğu gibi Aralık ayında da düşmüştür. Kasımda 879 bin 146 TL olan ortalama otomobil fiyatı Aralıkta 860 bin 480 TL’ye geriledi. Benzer şekilde otomobil fiyatlarındaki yıllık artış oranı da gerilemektedir. Kasımda yüzde 76,2 olan yıllık artış oranı Aralıkta yüzde 65,9’a geriledi.

Enflasyondan arındırılmış otomobil ortalama reel fiyatları 6 aydır düşmekte. Reel fiyatlardaki yıllık artış oranı da düşmektedir Mayıs’ta yüzde 47,9’a ulaşan artış oranı takip eden aylarda sürekli azalarak Aralık’ta yüzde 0,7’ye gerileyerek neredeyse durağanlaştı.

Otomobil talep endeksi Temmuzda bir miktar yükselse de Nisan ayından itibaren düşme eğiliminde. Ancak 2023 Aralık verilerine göre otomobil talebinde artış olduğu gözlemleniyor. Otomobil talep endeksi Kasıma kıyasla yüzde 14,1 artarak 93,2 oldu. Bu artışta yıl sonuna yaklaşırken stoklarını bitirmek isteyen otomobil bayilerinin yaptığı kampanyaların etkili olduğu düşünülüyor. Nitekim, Aralık ayında bir tarafta otomobil fiyatları azalmış, diğer tarafta hem otomobil talebi hem de satılan otomobil sayısı artmış durumda. Bu gelişmelere rağmen otomobil talebinin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17,1 düşük olduğu da ortaya çıkıyor.

HEM ARZ HEM DE SATIŞ AZALDI

Satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 3 puan artarak yüze 16,9 oldu. Bu artışın arka planı incelendiğinde satılık otomobil ilan sayısının yüzde 2,6 azaldığı, satılan otomobil sayısının ise yüzde 18,6 arttığı görülmekte.

Otomobil piyasasının bir diğer canlılık göstergesi olan kapatılan ilan yaşı, diğer göstergelerin ima ettiğinin aksine altıncı ayda da yükseldi. Aralık ayının verilerine göre kapatılan ilan yaşı bir önceki aya kıyasla 1 gün artarak 24,8 gün oldu.

Ekonomi haberleri...