Masumlar Apartmanı Han'ın hastalığı nedir? Birkan Sokullu'nun canlandırdığı Han'ın hastalığının belirtileri nelerdir?

Gerçek hayatlardan uyarlanan dizisinin ana karakterlerinin hayatları merak ediliyor. Özellikle son bölümlerde dikkat çeken Han'ın hastalığı sıklıkla araştırılıyor. Peki, Masumlar Apartmanı'nda Han'ın hastalığı ne?

10.04.2021 13:30 | Son Güncelleme : 10.04.2021 13:32

TRT 1’in reyting rekortmeni dizisi Masumlar Apartmanı, ana karakterlerin psikolojik rahatsızlıklarıyla dikkat çekiyor. Özellikle son bölümlerde yardım almayı kabul edip doktora giden Han’ın hastalığı araştırılıyor. Peki, Psikiyatr Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitabından uyarlanan Masumlar Apartmanı'nda Han’ın hastalığı nedir?

Masumlar Apartmanı'nın merakla beklenen 29. bölüm fragmanı yayınlandı. Bir süredir psikolojik destek alan Han, doktorunun notlarını karıştırırken, hastalığını öğrendi. 

Yayınlanan yeni bölüm fragmanında, Han, kendisine sınırda (borderline) kişilik bozukluğu tanısının konulduğunu öğrenir. Peki, sınırda (borderline) kişilik bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir?

SINIRDA (BORDERLİNE) KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Borderline kişilik bozukluğu; kişinin çevresini algılama biçiminde, düşünme tarzında, insanlar hakkındaki duygularında ve insan ilişkilerinde problemlere yol açan bir rahatsızlıktır. Genellikle ergenlik ve genç yetişkinlik döneminde gelişmeye başlar. 

Borderline bozukluğu olan kişilerde; ani duygudurum değişiklikleri ve kendilerinin nasıl biri olduğu, hayattaki rollerinin ne olduğu konusunda kararsız düşünceler görülebilir. Bunların sonucu olarak bu kişilerin ilgi alanları ve değerleri çabucak değişebilir. Borderline kişilik bozukluğu olan kişiler, olayları çok iyi ya da çok kötü gibi uçlarda görmeye meyillidir. Bu kişilerin insanlar hakkındaki düşünceleri çok çabuk değişebilir. Bir gün arkadaş olarak gördükleri birini ertesi gün düşman olarak görebilirler. Bu nedenle sosyal hayatta yoğun ve istikrarsız ilişkiler kurarlar. 

SINIRDA (BORDERLİNE) KİŞİLİK BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

- Biriyle çok çabuk yakınlık kurma ya da kendinden uzaklaşacağını düşündüğü kişi ile hemen iletişimi kesme gibi terk edilmekten kaçınan davranışlar sergileme,

-  Aile, arkadaş ve yakın çevre ile ilgili hızla değişen aşırı sevgi ve nefret gibi uç duygulara sahip olma,

- Dengesiz ve bozulmuş benlik duygusu,

- Dikkatsiz araba sürme, aşırı ve mantıksız para harcama, madde kullanımı, çok fazla yemek yeme, aşırı cinsel davranışlarda bulunma, kumar oynama gibi tehlikeli ve dürtüsel hareketler yapma,

- Kendine zarar verme,

- Tekrarlayan intihar düşünceleri veya girişimleri,

- Birkaç saat ile birkaç gün arasında süren ani ve yoğun duygudurum değişimleri

- Sürekli olarak boşlukta hissetme,

- Uygunsuz ve yoğun öfke, öfke kontrol problemleri,

- Güven sorunu yaşama, diğer insanların niyetleri hakkında aşırı ve irrasyonel şüphecilik olarak sayılabilir.

Borderline bozukluğu olan kişilerde tüm belirtiler görülecek diye bir durum söz konusu değildir. Bazı hastalarda birkaç belirti görülürken bazılarında sayılan belirtilerin neredeyse hepsi gözlenebilir. Belirtilerin ortaya çıkışı sıradan olaylarla tetiklenebilir. Örneğin iş gezisi nedeniyle yakın çevresinden ayrılan bir kişide belirtiler görülmeye başlayabilir. Belirtilerin şiddeti ve süresi kişiden kişiye değişir. Kişinin genel durumu ve hastalığının derecesi belirtilerin yoğunluğunu belirler.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor