Usta sanatçı Harun Kolçak 4. ölüm yıldönümünde anılıyor

90'lı yıllara seslendirdiği şarkılarla damga vuran usta sanatçı Harun Kolçak, vefatının 4. yılında yad ediliyor.

19.07.2021 14:29 | Son Güncelleme : 19.07.2021 14:29

"Gir Kanıma", "Yanımda Kal" ve "Gitme Seviyorum" şarkılarıyla popüler müziğin unutulmazları arasına giren, 1990'lı yılların neşeli pop şarkıcısı ve söz yazarı Harun Kolçak, vefatının dördüncü yılında anılıyor.

HARUN KOLÇAK KİMDİR?

Tam adı Harun Emin Kolçak olan şarkıcı, usta sinema sanatçısı Eşref Kolçak ile Özcan Kolçak'ın tek çocuğu olarak 15 Temmuz1955'te İstanbul'da dünyaya geldi.

Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okurken basgitar çalmaya başlayan Kolçak, müzik tutkusu ağır bastığı için babasından izin alarak eğitimini yarıda bıraktı.

Kolçak, bir röportajında küçük yaşlarından itibaren evinde sanatla iç içe büyüdüğünü ifade ederek, "Müziğin içine doğdum. Anneannem ut çalardı. Annem klasik Türk müziğiyle ilgiliydi. Yani evlerde hep meşk edilirdi" demişti.

PROFESYONEL MÜZİK KARİYERİNE 1977'DE BAŞLADI

Erkin Koray'ın 1977'de çıkan "Tutku" albümüyle profesyonel müzik kariyerine başlayan Kolçak, aynı yıl basgitarist olarak Ferdi Özbeğen ve Zülfü Livaneli'nin stüdyo kayıtlarında yer aldı.

Harun Kolçak, arkadaşlarıyla kurduğu grupla bir süre Galata Kulesi'nde sahne aldı, 1978'de ise Rıza Silahlıpoda ve Nükhet Duru'nun "Ritm 68" orkestrasının bas gitaristi oldu.

Ankara'da vatani görevini tamamladıktan sonra caza yönelen sanatçı, Aydın Esen, Neşet-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan ile çalışarak müzikal tecrübesini arttırdı. Bu dönem birçok ünlü ismin yer aldığı "Onno Tunç" orkestrasına katılan Kolçak, bu sırada orkestranın eşlik ettiği Sezen Aksu ile tanıştı ve Aksu'nun teşvikiyle şarkı söylemeye başladı.

Bir röportajında "Onno beni orkestrasına aldığında hayatımda yeni bir kulvar açıldı" sözleriyle dönüm noktası yaşadığına işaret eden Kolçak, 7 yıl boyunca orkestrada bas gitarist, vokalist ve solist olarak görev yaptı. Sanatçı, orkestranın dağılmasının ardından bir süre vokalist olarak yoluna devam etti.

"GİR KANIMA" ŞARKISIYLA BÜYÜK ÇIKIŞ YAKALADI

Kolçak, Aşkın Nur Yengi ve Grup Periyod ile 1986 Eurovision Türkiye elemelerinde "Haydi Söyle" adlı şarkıyı yorumladıktan sonra, müzik piyasasında ismini duyurmaya başladı.

Ünlü sanatçı, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile 1987'de yaptıkları düetle "Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması" ve "Akdeniz Müzik Yarışması"nda ödüle değer görüldü.

Onno Tunç ile hazırladığı "Beni Affet" adlı ilk albümünde yer alan "Gir Kanıma" isimli şarkısıyla 1991'de büyük çıkış yakalayan Kolçak, 1993'te "En Büyük Aşk" albümünü müzikseverlerle buluşturdu.

Albümlerindeki birçok şarkının söz ve müziğini yazan ünlü sanatçı, 1994'te "Bendeniz" ismiyle tanınan Deniz Çelik ile "Biz" albümünü, 1995'te ise "Yanımda Kal" adlı albümünü çıkardı.

Harun Kolçak, 1996'da Litvanya'da 13 ülkenin katıldığı "Müzikos Festivalis 96"da "Müptelayım Sana" şarkısı ile "En İyi İkinci Şarkıcı" seçildi.

Pop rock tarzındaki "Teslim Oldum" adlı 4. albümünü 1998'de çıkaran sanatçı, albümdeki 10 şarkının 7'sinin sözlerine imza attı. Yaptığı her çalışmayla müzikseverlerin beğenisini kazanan Kolçak, 2000 yılında çıkardığı "Yaşasın" adlı beşinci albümünün ardından bir süre müziğe ara verdi.

"ÖLÜM, HAYATTA BİRÇOK ŞEYE ANLAM KATIYOR"

Kolçak, televizyon dizilerinde de rol alarak, 1999'da "Aile Bağları", 2002'de "Reyting Hamdi" ile "Kurşun Asker" ve 2012'de ise "Pis Yedili" adlı yapımlarda oynadı.

"Müzisyen" adlı albümüyle "Kahin Aziz Malachy'ye Göre Papalığın Sonu" kitabını 2006'da hayranlarıyla buluşturan sanatçı, 2010'da ise annesini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadı. Aynı yıl prostat kanseri olduğunu öğrenen Kolçak, gördüğü tedavinin ardından kanseri yenerek, "Yeniden Doğuyorum" albümünü 2012'de yayınladı.

Kolçak, müzik hayatının 25. yılı anısına 2016'da "Çeyrek Asır"ı çıkardı. Sevilen şarkılarına yer veren sanatçıya albümde, Işın Karaca, İrem Derici, Tan Taşçı, Yaşar, Bedük, Kubat, Aşkın Nur Yengi, Tuğba Yurt, Umut Kuzey, Hakan Kahraman, Gülçin Ergül, Alişan Göksu, Gökhan Türkmen ve Zara eşlik etti. Büyük ilgi gören albümün ikincisi için de çalışmalara başlayan sanatçının bu projesi vefatı dolayısıyla yarım kaldı.

Prostat kanseri nedeniyle 2014'te de ameliyat geçiren Kolçak, bir açıklamasında hastalığıyla mücadelesini şu sözlerle anlatmıştı:

"Ölüm, hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik. Dünyada, öleceğini bilerek yaşayan tek varlık insan. Bunu ötelemeyi de beceriyor insan. Hastalıkla, bu gerçekle yüz yüze geliyorsunuz. Bazı şeylerle yüzleşmek durumunda kalıyorsunuz. İki seçeneğim vardı: Ya acıya katılıp, kendimi yok etmek ya da yaşama dört elle sarılmaktı. Ben, içimdeki tanrısal güce sarılıp, sonuna kadar yaşamayı seçtim."

Sanatçının vefatından önce yayınlanan albümleri şöyle:

"Beni Affet" (1991) , "En Büyük Aşk" (1993), "Yanımda Kal" (1995), "Teslim Oldum" (1998), "Yaşasın" (2000), "Müzisyen" (2006), "Yeniden Doğuyorum" (2012), "Çeyrek Asır" (2016)

Tekli çalışmaları: "Biz" (Bendeniz ve Harun Kolçak) (1994), "Aşk Beni Hep Değiştirecek" (2007)

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor