Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!"

Cüneyt Arkın

Yeşilcam'ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın için Teşvikiye Camii'nde tören düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde usta oyuncu, alkışlar ve sloganlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

Kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 1

MURAT ARKIN'IN ZOR ANLARI

Cüneyt Arkın'ın cenazesi eşi Betül Cüreklibatır, oğulları Murat Arkın, Kaan Cüreklibatır ve yakınları tarafından Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alındı. 

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 2

Arkın'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, cenaze aracına kondu. Gözyaşlarını tutamayan Murat Arkın babasını tabutunu sevdi. 

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 3

AKM'DE TÖREN DÜZENLENDİ

Cüneyt Arkın'ın Türk Bayrağına sarılı cenazesi sabah saatlerinde Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alınarak tören yapılacak olan Atatürk Kültür Merkezi'ne getirildi. Arkın'ın cenazesi İBB Zabıta tören taburu tarafından alınarak, AKM içindeki sahneye taşındı. 

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 4

"GİTTİ DÜNYAYI KURTARDI, KENDİNİ KURTARAMADI"

Yeşilçam'ın efsane ismi Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Arkın, naaşı Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törene girerken yaptığı açıklamada, "Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef. Evinde ölmek isterdi. Evinde öldü" dedi.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 5

Kalbinin durması nedeniyle hayatını kaybeden ünlü oyuncu Cüneyt Arkın, için ilk tören Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Törene gelen eşi Betül Arkın, AKM'ye girmeden önce açıklama yaptı. Betül Arkın, "Ben bu kadar çok sevildiğini gerçekten bilmiyordum. Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef. Evinde ölmek isterdi. Evinde öldü" dedi.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 6

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Arkın'ın hayat arkadaşı Betül Cüreklibatır, oğulları Murat Arkın, Kaan Cüreklibatır, sanatçılar ile yakınları katıldı. Törende Arkın'ın oynadığı sinemaların kesitlerin yer aldığı bir film gösterildi. 

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 7

"BEDENİMDEN BİR PARÇA KOPMUŞ GİBİ HİSSEDİYORUM"

Konuşma yapmak için sahneye çıkan ilk isim ise Ediz Hun oldu. Usta aktör, "Acımız çok büyük. Sene 1963, sevgili Cüneyt ile sinemaya giriş yılımız. 59 yıl geçti... Olağanüstü bir insandı. Her rolün üzerinden gelebilecek kabiliyetli bir insandı. Çalışkandı, azimliydi. Cüneyt'teki kabiliyet bazı dünya starlarında yoktu. Bedenimden bir parça kopmuş gibi hissediyorum. Tarih yapraklarında Cüneyt Arkın ismi altın harflerle yazılacaktır. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 8

"KONUŞMAK ÇOK GÜÇ"

Murat Arkın yaptığı açıklamada, "Bizim ailemiz güzel bir aile. Ama bugün sizlerin sayesinde anladım ki bizim ailemiz daha büyükmüş. Ayaklarınıza sağlık. Babam övülmeyi çok sevmezdi bu tören aslında onu sevenler bizler için. O hayatımda hep milletim dedi, halkım dedi, vatanım dedi... O şimdi cennete gitti biliyorum ama gerçekten böyle adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Konuşmak çok güç. Baktığım her yerde o var. Attığım her adımda o var... Oğlum bela üzerine gelirse kaç bu senin korkak olduğunu göstermez, geri adım at. Ama baktın adım atacak yer kalmadı beladan daha bela ol.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 9

Dili, dini, ırkı, politik görüşü ne olursa olsun tüm insanları birleştiren biri olmuş Cüneyt Arkın. Onun filmleriyle açılışı yaptık onun repliğiyle bitirmek istiyorum: Ağlamayın be böyle insanlara ağıt değil destan yaraşır!"

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 10

Cüneyt Arkın'in oğlu Kaan Cüreklibatır konuşurken güçlük çekti. Kaan Cüreklibatır "Filmlerini izleye izleye iyi insan olmayı öğrendim. Yaşama cesaretinin ta kendisiydi o. Ben onun önünde sevgi ve saygıyla eğiliyorum."

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 11

BAKAN ERSOY: ATLAS SİNEMASI’NDA BİR KÖŞEYİ CÜNEYT ARKIN’A AYIRACAĞIZ

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türk sinema tarihinin maalesef bir devri yavaş yavaş, içimizi acıta acıta kapanıyor. Sinema perdesinden gerçek anlamda gönlümüze erişen, orada kalıcı olan, evin bireyi gibi sevilen, kimliğinde, karakterinde sanatçı sıfatını taşıyan, insan hazinelerimizi birer birer ebediyete uğurluyoruz. Cüneyt Arkın’a Allah'tan rahmet diliyorum. Yüreğimize bir burukluk, ağırlık çöktü. Zira Cüneyt Arkın ismi bir sanatçı adı olmasının ötesinde bir duruş ve kararlılık ifadesiydi. Dram, romantik, komedi, sinemanın hangi türde olursa olsun canlandırdığı karakterin hakkını sonuna kadar verdi. Hepsinden öte Türk tarihine sinema perdesi üzerinden eşsiz bir kapı açtı. Cüneyt Arkın daima hatırlanacak. Ne kadar zaman geçerse geçsin, mihenk taşı gibi değer ölçüsü olmaya, yol ve yön göstermeye, hafızamızı tazelemeye devam edecektir. Cüneyt Arkın ismini yaşatmak en önemli sorumluluk Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bize düşüyor. Bu bağlamda biz, Atlas Sineması’nı ve Türk Sinema Müzesini hayata geçirdik. Kendisi Kovid sebebiyle istemesine rağmen açılışa katılamamıştı. Kovid geçer geçmez gezeriz inşallah demişti. Biz ailesinin ön gördüğü şekilde Atlas Sineması’nda bir köşeyi Cüneyt Arkın’a ayıracağız. Onların ön gördüğü şekilde anısını, mirasını gelecek nesillere aktaracak şekilde yaşatacağız. En kısa zamanda ailesiyle birlikte bunu gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 12

VALİ YERLİKAYA: 3 KUŞAĞIN KAHRAMANI OLDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Cüneyt Arkın, pek çoğumuzun olduğu gibi benim de ilk gençlik yıllarımın kahramanıydı. O güçsüzlerin yanındaki güçtü. O kötünün karşısındaki iyiydi. Malkoçoğlu’ydu, Kara Murat’tı, Battal Gazi’ydi, Öğretmen Kemal’di. Yüreğimizdeki vatan ve millet sevgisinin, iyilik ve dürüstlüğün beyaz perdedeki temsilcisiydi. Kaleme aldığı kitabında benim kahramanım Türk halkıdır diyordu. Şimdi Cüneyt ağabeyin kahramanı milyonlar onu dualarıyla, gözyaşlarıyla uğurluyor. Babamın kahramanı, benim kahramanım, evlatlarımın da kahramanı. Öyle dolu hayat yaşadı ki 3 kuşağın sevgilisi, kahramanı oldu, kolay değil. Gönülden hep birlikte dua ediyoruz." dedi.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 13

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: CÜNEYT ARKIN'I HİÇ UNUTMAYACAĞIZ 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, "Benim de sinemayla tanışmama vesile olan Cüneyt Arkın uğurluyoruz. Cüneyt Arkın ve onun gibi isimler hep evimizde, hiç çıkmadılar bizimle oldular, ama bizi büyüttüler ama bizimle büyüdüler. Mütevazılığı, vatan sevgisi, nezaketi, abiliği, bunu hissettiren bir insan oluşu… Cüneyt Arkın’ı hiç unutmayacağız, unutmamız mümkün değil. Bir de yaşatmak önemli. Yaşatmak konusunda da sorumluluk sahibiyiz" dedi.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 14

YILMAZ BÜYÜKERŞEN: AYNI ZAMANDA ÇOK YETENEKLİ BİR EDEBİYATÇIYDI

Arkın’ın Eskişehir'den sınıf arkadaşı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Hepimiz büyük acı içerisindeyiz. Bu acıyı çekenlerden birisi de benim. Gençlik yıllarımızı bir arada geçirdiğimiz günler hep gözümün önünde sinema şeridi gibi akıp geliyor. Fahrettin sinema dünyasına doktorluk tam vazgeçerek girmiş değerli arkadaşımdı. Çalışkan bir öğrenciydi, buna rağmen fırsat buldukça Eskişehir'e gelir, ailesini ziyaret eder, bizlerle hoşça vakit geçirirdi. Çok büyük sanatçı olduğunu biliyorum. Fahrettin yalnızca iyi bir oyuncu değil aynı zamanda çok yetenekli bir edebiyatçıydı. Dönemin sanat dergilerinde hikayeleri çıkardı. İkimizde aynı sırayı lisede paylaşma şansına eriştik. Eğer sinema dünyasına katılmasaydı belki de Türkiye’nin en büyük çocuk hastanelerinden birini yapmak gibi bir ideali vardı. Katıksız bir Atatürkçüydü. Cumhuriyetçiydi, halkçıydı, bir halk kahramanıydı. 1950’li yıllarda Eskişehir’de kurulan kan bankasına kanlarımızı satarak amatör tiyatro kurma girişiminde de bulunan bir gruptuk" dedi.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 15

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 16

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 17

 

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Usta oyuncu için törende konuşmalar da yapıldı. Yapılan konuşmaların ardından Cüneyt Arkın’ın naaşı cenaze namazı için Teşvikiye Camii'ne getirildi.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 18

Arkın'ın çok sayıda hayranının katıldığı törende oluşan yoğunluk havadan görüntülendi.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 19

Buradaki törene ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Arkın'ın eşi Betül Cüreklibatır, oğulları Murat Arkın, Kaan Cüreklibatır, sanatçılar Türkan Şoray, Mahmut Cevher, Nuri Alço, Burak Özçivit, Kerem Alışık, Tamer Yiğit, Serdar Gökhan ve usta oyuncunun binlerce hayranı katıldı.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 20

Hayranları caminin dışına kadar taştı. Gözyaşlarını tutamayan eşi Betül Cüreklibatır'ını ise yakınları teselli etti.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 21

Cenaze namazının kılınmasının ardından Arkın'ın tabutu kalabalık tarafından omuzlanarak araca taşındı. Binlerce kişi alkışlar ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde usta oyuncuyu son yolculuğuna uğurladı. Arkın cenazesi defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'nda götürüldü.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 22

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 23

TÜRKAN ŞORAY GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Türkan Şoray çok sayıda filmde beraber rol aldığı Cüneyt Arkın'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Cüneyt Arkın'ın tabutuna kapanan Şoray, gözyaşlarına boğuldu.

Efsaneye en acı veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı: "Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!" - Resim : 24

Kerem Alışık, "Çok önemli büyük bir sanatçıydı. Hakikaten filmimiz koptu diyebilirim. Sokaklarda adı koşturduğumuz çocukluğumuz, içimizden bir parça koptu. Sıcak ekmek kokuları bıraktı gitti. Başımız sağ olsun milletçe. Mekanı cennet olsun" dedi.

Törene katılan Burak Özçivit ise, "Hepimiz için çok önemli biriydi. Son görevimizi yapmaya geldik. Benim için onun yeri çok ayrı. En son 'Kuruluş Osman' da birlikte rol aldık. En zor süreçte bizim yanımızdaydı. Pandemi sürecinde o yaşta, o enerjisiyle kalktı geldi. Ekibi motive etti. Başımız sağ olsun" diye konuştu.

Arkın'ı son yolculuğunda yalnız bırakmayan Nuri Alço, "Cüneyt abi Türk sineması deyince ilk akla gelecek isimlerden biri. Türk sineması onun sayesinde var. 3 nesil Cüneyt Arkın'ı tanır. Sinemayı sevdiren yegane insandır. Onu erken kaybettik. Yeri doldurulamayacak bir insandı. Kendi emekleriyle bir yere gelen bir insandı. Kendi mesleğini bıraktı. Türk sineması varsa onun sayesinde var. Sinemayı gençlere çocuklara sevdiren tek insandı" dedi. Kaynak: DHA - İHA

Kaynak: Diğer

Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın cenaze Cüneyt Arkın son yolculuğu Cüneyt Arkın kimdir Cüneyt Arkın cenazesi