Bugün Ahmet Kaya'nın 20'ci ölüm yıldönümü!

Sanatçı Ahmet Kaya'nın bugün ölüm yıldönümü... Fransa'nın başkenti Paris'e yerleşen Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000'de, 43 yaşında hayata gözlerini yumdu.

16.11.2020    01:05

Bu ülkeden bir Ahmet Kaya geçti... "Hoşçakal gözüm" bile diyemeden aramızdan ayrıldığında 43 yaşındaydı. 

1957'de Malatya'da doğdu Ahmet Kaya. 6 yaşındayken fabrika işçisi babasının eve getirdiği bağlamayla başladı müzik hayatı. 9 yaşında fabrika sahnesinde buldu kendini...

15'inde İstanbula göçtü. Liseyi dışardan okudu. Eğitim enstitüsünde keman bölümüne yazıldı ama yola bağlamayla devam etti. Bir daha da bırakmadı. 

28 yaşında yılına geldiğinde ‘Zamanıdır' deyip şarkılarını alıp Unkapanı'nın yolunu tuttu. Ancak hiçbir kategoriye girmeyen bu müziğe kimse yüz vermez. 

Sonraki günlerde arkadaş yardımları ve kendi olanakları ile ilk albümü “Ağlama Bebeğim”i yaptı. Hatta yayımlandığı yıl albüm toplatıldı, fakat daha sonra sansürü kaldırıldı.

İkinci albümü “Acılara Tutunmak”ı yayınlandıktan sonra 1985 yılında Gülten Hayaloğlu ile evlendi. 

Gülten Hayaloğlu ile evlendikten sonra kardeşi Yusuf Hayaloğlu ve şiirleriyle tanıştı. Kayınbiraderi Yusuf Hayaloğlu söz yazdı o besteleyip söyledi. Her albümü başka bir dünyanın kapısını açtı.

1999 yılında Magazan Gazetecileri Ödül Tören'inde “Kürtçe şarkıya klip çekeceğim” dedi, salon karıştı. Fransa'ya gitmesine yol açacak süreç orada başladı..

Hasrete 1 yıl dayanabildi. 16 Kasım 2000'de kalbi Paris'te durdu. Yılmaz Güney'le aynı mezarlığa defnedildi.

2013'te farklı görüşte insanları buluşturduğu için Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü aldı Ahmet Kaya. Ölümünden tam 13 yıl sonra...

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 16.11.2020 - 05:31
Sıradaki Haber Yükleniyor