"Yargıtay" haberleri

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, evi terk ederek ailesi ile tüm sosyal ilişkilerini sonlandıran, anne ve bab..
Bir cinsel istismar davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu, cinsel istismara göz yumanlarla ilgili emsal olacak bir karar ve..
Nevresim satmak için gittikleri evdeki nişanlı genç kızın altınlarını 'büyü bozma' bahanesiyle çalan iki kadın sanık, 'Nitelikli dolandırıcılık' suçundan h..
Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, erkeğin ekonomik yönden zor bir dönem geçirirken kadının, yüz gerdirme ve burun estetiği..
Trafik kazalarıyla ilgili Yargıtay'dan emsal nitelikte bir karar çıktı.
Yargıtay'dan tüm çalışanları ilgilendiren, işyeri sırlarının güvenliğine ilişkin emsal niteliğinde bir karar çıktı.
Banka havale işleminde, dekonta havale sebebini yazmazsanız, Yargıtay bu havalenin bir borç ödemesi için yapıldığını kabul ediyor. Uzmandan bu konuda uyarı..
Evliliğin sona ermesinde eşlerin ailelerinin evliliğe müdahalesinin etkili olmasıyla ilgili olarak emsâl bir Yargıtay kararı çıktı. 
Yargıtay 17. Hukuk Dâiresi, ölümlü kazalardan kaynaklanan tazminat davalarında ceza zaman aşımının 15 sene olduğuna hükmetti. 
İnşaat mühendisi genç, balkon camı ölçüsü alma bahanesiyle gece yarısı gittiği sevgilisinin evinde kadının kocası tarafından basıldı. Yargıtay dikkat çeken..
Haftalık mesaisi 5 gün olan işyerlerinde cumartesi günlerinin yıllık izin süresinden sayılıp sayılmayacağı konusunda Yargıtay önemli bir karar aldı. 
Yargıtay 19. Ceza Dairesi, milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren bir karara imza attı. 
Yargıtay, 24 saat esaslı çalışmada, işçinin çalışma saatleriyle ilgili emsal niteliğinde bir karara imza attı.
Kamuoyunda da çokça tartışma konusu olan nafaka ile ilgili olarak Yargıtay'dan emsal niteliğinde bir karar çıktı.
Banka havalelerinde vatandaşların mağdur olmaması adına Yargıtay'dan önemli bir karar çıktı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal bir karara imza atan Yar..
Trafikte hatalı sollama sonucu, trafik kazası, ölüm veya yaralamaya sebebiyet veren sürücülerle ilgili Yargıtay'dan emsal niteliğinde bir karar çıktı. Yüks..
Bir dönem kiralık oturduğu evin tam 12 sene sonra gelen elektrik faturası borcu sebebiyle icralık olan tüketici hayatının şokunu yaşadı. Yıllar süren davay..
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle yeniden açılan davada ilk incelemesini 21 Haziran'da yapacak.
Tatili, hava yolu şirketinin 3 gün sonra teslim ettiği bagaj yüzünden zehir olan kadın, 9 sene süren hukuk zaferini kazandı. Emsal olacak karar Yargıtay'da..
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yargıtay'da en çok dosyanın FETÖ ile ilgili olduğunu açıkladı. 
Reçetesiz antibiyotik satışının kabahat olduğuna dikkat çeken Yargıtay 19. Ceza Dairesi, bu şekilde satış gerçekleştiren eczanelerle ilgili önemli bir kara..
Görev yaptığı kurumda, bayram günü mesai saatleri dışında alkol masası kuran güvenlik görevlisi tazminatsız işten kovuldu. Mahkeme kararıyla sevinen güvenl..
Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eski kız arkadaşın resimlerinin aracın bagajında saklanmasıyla ilgili dik..
Gittiği bir kurumda tartıştığı kamu görevlisine, 'Okumuşsun ama adam olamamışsın' diyen kişi 'Hakaret' suçundan sanık sandalyesine oturdu. Asliye Ceza Mahk..
Özellikle yeni evlenen çiftlerde sık karşılaşılan 'çocuk istememe' tartışmaları Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin çok konuşulacak emsal kararıyla birlikte yeni..
Yargıtay, sosyal medyada bir kişiye 'zibidi' dediği için hakaret suçundan mahkum edilen kişi hakkındaki mahkumiyet kararını bozdu. Yargıtay 'zibidi' kelime..
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, başörtülü olması nedeniyle işverenin baskısına ve aşağılayıcı tavırlarına maruz kaldığı gerekçesiyle kadın çalışanın istifasını..
Ankara Valiliği, eski milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun gözaltı sürecinde kötü muameleye maruz kaldığına ilişkin iddiaların asılsız olduğunu bildird..
İşçi ve işveren davalarında Yargıtay tarafından bir emsal olacak karar daha verildi. Markette kasiyer olarak görev yapan kişi, fazla poşet isteyen müşteriy..
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, 2013 yılındaki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlenen yürüyüşle ilgili habere, "Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağı..
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin davada 25 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapsi onandı. Ya..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı. Eylem planı 11 ilke ve 9 amaçtan oluşuyor. İşte madde madde İnsan Hakları Eylem..
Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal nitelikteki bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işverenden sözlü olarak yıllık izin alan işçin..
Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, ölen kişinin arkasından 'mikrop' ifadesini kullanan sanığın mane..
İş yerinde gönül ilişkisi yaşadığı mesai arkadaşı genç kadını öpmeye kalkışan ve o anlar kameralara yansıyan çalışan, tazminat ödenmeden kovuldu. Yargıtay,..
Bursa'da, vefat eden ikinci eş üzerinden ölüm aylığı alan kadın, boşandığı ilk eşiyle çektirdiği fotoğrafı sosyal medyada paylaşınca SGK tarafından aylığı..
14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken, avukat Zerrin Aslantaş Arpaşin, 2016 yılında Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi'nin aldığı kararı hatırlatarak, sevgililer..
Eşi tarafından aldatıldığını düşünen öfkeli kadın Ş.Y., kocasına ait işyerini basarak, golf sopasıyla camları kırdı. Yargılama sürecinin sonunda Yargıtay'd..
Tıp fakültesi öğrencisiyken nişanlanan genç, iddiaya göre doktor olunca nişanı bozdu. Genç kız yaşadığı üzüntü sebebiyle nişanı atan doktora manevi tazmina..
Çalıştığı iş yerindeki mesai arkadaşının üzerine yürüyerek 'terbiyesiz' diyen işçi, tazminatsız şekilde işten kovuldu. İş Mahkemesi'nin 'tazminat ödenmeli'..
Bursa'da kayınpederinden kalan miras arsa satışından elde ettiği parayı harcayan damat eşinden boşanınca olay mahkemelik oldu. Mahkemenin 'damat paranın ya..
Çocukları boşanan ve yıllarca torun hasreti çeken büyükanne ve büyükbabalara Yargıtay'dan 'müjde' niteliğinde emsal bir karar çıktı. Taraflar husumetli de..
Halk dilinde hakaret maksatlı kullanılan, asıl anlamı bit yavrusu olan 'yavşak' kelimesinin suç unsuru olup olmadığı tartışmalarına Yargıtay son noktayı ko..
Yargıtay, kendisini çalışmaya zorlayan kocasını, 'Maaşın düşük, yetersiz para kazanıyorsun' diyerek hor gören kadını ağır kusurlu saydı. Mahkeme, kadının b..
Yargıtay verdiği kararla, boşanma davalarında birbirinden şüphelenen karı kocaların izleyeceği yöntemlere yeni bir boyut kazandırdı.
Bir benzin istasyonunda 'meydancı' olarak çalışan genç, mesaiye sakal tıraşı olmadan gelince işten çıkartıldı. Konu, işçinin başvurusu üzerine mahkemeye ta..
Şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftin karşılıklı boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay, karı koca arasındaki kusur belirleme tartışmala..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı sırasında çalışma ofisi ve ikametgahına 'böcek' olarak adlandırılan dinleme cihazlarının konulmasına ili..
Yargıtay, bilgisi dışında kredi kartı bilgileri kullanılarak pos cihazından alışveriş yapılan vatandaşın açtığı davada bankayı sorumlu tuttu.
Yargıtay, ölen kişinin hayat sigortası varsa kredi borcundan dolayı mirasçılarına müracaat edilemeyeceğine hükmetti. Emsal nitelikteki kararla benzer konul..
Yargıtay 12. Ceza Dairesi, kavşakta yasak olmasına rağmen aracıyla "U dönüşü" yaparak otomobile çarpan ve dört kişinin yaralanmasına neden olan sürücü hakk..
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan hapis cezası alan eski Yargıtay üyelerinin "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan sıfatıyla Anay..
Kedisi kargoda kaybolan genç kız, soluğu mahkemede aldı. Tam 6 sene süren davaya son noktayı Yargıtay koydu.
İşyerindeki mesai arkadaşlarıyla sürekli didişen, rakip firmanın reklamını yapıp, işe yeni başlayanlara 'Allah kurtarsın' diyen işçi tazminatsız kovuldu. İ..
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, üniversite mezunu işsiz gence babasından bağlanan yardım nafakasını kaldıran yerel mahkeme kararını bozdu. Kurul, babanın yoks..
Yargıtay'dan 'söz uçar yazı kalır' misali bir karar çıktı. Emekli olabilmesi için SGK'ya ödemesi amacıyla babasına 16 bin Euro borç veren evlat, babası ölü..
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kocanın eve yeterince vakit ayırmaması ve zamanının büyük bölümünü işyerinde geçirmesini boşanma sebebi saydı.
Yargıtay'ın emsal kararına göre çalışma saatlerini kendileri belirledikleri için müdür ya da üst seviyede yönetici olan çalışanlar, fazla mesai ücreti alam..
Bolu'da bir kadın haberi olmadığı gerekçesiyle kendisine kesilen maske cezasına itiraz etti. Yerel mahkemenin iptal kararı Yargıtay'a taşındı. Yargıtay, ma..
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, verdiği emsal nitelikteki kararla mesai arkadaşlarına tehditler savurup hakaret eden işçinin tazminatsız kovulmasının önünü açtı..
Karşılıklı boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay, çok konuşulacak bir karara imza attı. Öfkeli kocanın, 'cahil kadın' şeklindeki haka..
Yargıtay 8. Ceza Dairesi, jandarma lojmanı önüne "bomba var" yazılı boş ayakkabı kutusu bırakan sanık hakkında verilen beraat kararını bozdu. Sanık, 2 yıld..
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca Yargıtay'a üye seçimine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Danıştay'a 2006'da saldırı düzenleyen Alparslan Aslan'a verilen "ağırlaştırılmış müebbet" ve 72 yıl hapis cezasını onadı.
Açtığı bir davayla alakalı hazırlanan bilirkişi raporunu almak için gittiği mahkeme kaleminde görevli memura 'Karaktersiz herif' diyen sanık hakkında, tam..
Yargıtay, boşanma davası açtığı eşine ait yazışmaları izinsiz şekilde "whatsapp web" uygulamasından alıp mahkemeye sunan kocaya ceza verilmesi gerektiğine..
Çalıştığı iş yerinde, uygulamalara kızıp mesaiyi terk eden işçi, tazminatsız kovuldu. İş Mahkemesi'nin 'mağdur' dediği işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi..
Bir boşanma davası Yargıtay kararı ile bundan sonraki davalara emsal olacak bir noktaya taşındı. Karara göre eşler arasında bir sağlık problemi olmaksızın ..
Çalıştığı özel bir şirkette mesai arkadaşlarının, özel görüşme ve konuşmalarını, kendi cep telefonu ile gizlice kayıt ettiği öne sürülen işçi, tazminatsız..
Yargıtay, kadroya geçen taşeron işçilerin ücretlerinin asgari ücretin belli bir oranı üzerinden belirlenmesinin sözleşmede belirtildiğinde uygulanabileceği..
Nijeryalı Festus Okey'in 13 yıl önce Beyoğlu Polis Merkezi'nde bir polis tarafından vurularak öldürülmesine ilişkin Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından b..
Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, 17. ve 23. hukuk daireleriyle 3. ve 13. ceza dairelerinin kapatılmasını kararlaştırdı.
İş yerinde kendisine 'ispiyoncu' diyen mesai arkadaşıyla kavga eden işçiye önce kınama cezası verildi, bir hafta sonra da işçi aynı olay sebebiyle işten ç..
Kredi çekerek sıfır araç alan tüketici, aracın radyatörünü koruyacak parçanın takılmadığını tespit etti. Olayı mahkemeye taşıyan tüketici 11 sene sonra Yar..
Yargıtay, üst kattaki komşusunun dairesinden su sızdığı için üzüntü duyan ev sahibine tazminat ödenmesinin önünü açtı.
Yargıtay 18. Ceza Dairesi, anlaşmazlık yaşadığı resmi nikahlı eşinin eve girmesini engellemek amacıyla kapı kilidini değiştiren kocanın, 'kötü muamele' suç..
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, verdiği son kararla alacak davalarında yeni bir dönem başlattı. Yüksek Mahkeme, alacak davalarında Whatsapp, Facebook, e-mail g..
MİT TIR'larının durdurulması görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin davada mütalaasını açıklayan savcı, gazeteci Can Dündar hakkında 35 yıla kadar hapis cez..
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, senet üzerindeki yazı ve rakam arasındaki miktar farklılığı durumunda yazıyla belirtilen miktarın geçerli olduğuna hükmetti. 
İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kızıyla birlikte gelen N.K.'nın, görevli doktor K.H.'ya 'Önce benim kızıma bakacaksın, benim vergilerimle maaş alıyorsu..
Yargıtay, evlilik sebebiyle istifa eden işçiye hem ihbar hem de kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti. Yüksek Mahkeme, emsal nitelikteki kararıyla..
Aldatıldığını öğrenen kadın, kocasının çalıştığı fabrikayı arayarak, 'canlı bomba' ihbarında bulundu. Fabrikaya gelen polis, ihbarın asılsız olduğunu tespi..
Çalıştığı fabrikada çıkan yemeği beğenmediği yönünde görüş belirttiği için işten çıkarılan çalışan, soluğu mahkemede aldı. Yargıtay'dan milyonlarca işçiyi..
Yargıtay, aynı işverene dava açan işçilerin birbirlerine tanıklık yapamayacağına hükmetti. Emsal kararla birlikte, tanıkların konumu, tanıklıklarına duyula..
Bolu'da 1991'de yapılan duble yol çalışmasının ardından arazisi kamulaştırma işlemi gerçekleştirilmeden D-100 yolu içinde kalan Ö.Y., 13 yıllık hukuk mücad..
Bursa'da işlerin yoğunluğunu bahane ederek personelin öğle yemeği molasına çıkmasına müsaade etmeyen müdür tazminatsız kovuldu. İş Mahkemesi'nin tazminat ö..
İşyeri olarak kullandığı dükkanı devredip emekliliğe ayrılan esnaf, elektrik aboneliğini devretmediği için tam 8 sene sonra hayatının şokunu yaşadı. Yıllar..
Bursa'da, çalıştığı mağazada kadınlar tuvaletini kullanınca tazminatsız kovulan satış temsilcisi soluğu mahkemede aldı. Yargıtay, emsal olacak bir karar ve..
Yargıtay, 9 yıldır kayıp olan ve kamuoyunda 'cesetsiz cinayet' olarak bilinen davada, verilen hapis cezalarını, "Yargılama bittikten sonra dahi hakimin tar..
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, bölge adliye mahkemelerinin 20 Temmuz 2016'da faaliyete girdiği dönemde Türkiye'de 12 bin hakim ve savcı olduğunu beli..
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar geçtiğimiz günlerde Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nden geldi. Yargıtay, izin parasını almak için tek yolun ya istifa..
Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, istifa eden işçiye kesinlikle ihbar tazminatı öd..
AİHM yargıçlığına seçilen Saadet Yüksel yemin ederek görevine başladı. Yüksel için AİHM'de düzenlenen yemin töreninde Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danışt..