İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses

Asıl adı İbrahim Tatlı olan İbrahim Tatlıses, 1952 yılında Şanlıurfa'da yedi çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitim hayatına adım atamayan Tatlıses, hiçbir zaman okula gitmedi. 

Ailesiyle birlikte Urfa’dan İstanbul’a göç eden İbrahim Tatlıses, 70’li yılların ortalarında inşaat işçiliği, demir ustalığı ve leblebicilik gibi işlerde çalışırken, 80'lerin başında kendisini şöhret basamaklarını tırmanırken buldu. 

İstanbul’a geldiğinde Yılmaz Tatlıses ile tanışan İbrahim Tatlı, soy ismini Yılmaz Tatlıses'in tavsiyesiyle Tatlıses olarak değiştirdi. Müzik çevrelerince çok özel kabul edilen sesi sayesinde, kısa zamanda İstanbul'da sahne almaya başladı.

1977’de ‘Ayağında Kundura’ şarkısıyla müzik piyasasına giriş yapan Tatlıses, "Sabuha", "Dom Dom Kurşunu", "Bir Mumdur" türküleri halk tarafından çok beğenildi ve uzun yıllar popülerliğini korudu.

Sanat hayatı boyunca birçok başarılı yapımda yer alan İbrahim Tatlıses, 30 Haziran 1976 tarihinde dışarıdan bitirdiği ilkokul diplomasını Kilis'ten Kartalbey ilköğretim okulundan aldı.

MÜZİK KARİYERİ

İbrahim Tatlıses, "Kara Kız" ile "Beni Yakma Gel Sevdiğim" adlarında 45'likler ile müzik dünyasına giriş yaptı. 1987'de İdobay Müzik'i kurdu. 90'larda ünü, Yunanistan ve Orta Doğu'ya kadar genişledi. 

10 Mart 2008 tarihinde ‘Neden’ adlı albümünü Mayıs 2009 da ise ‘Yağmurla Gelen Kadın’ adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Ayrıca bu albümde çok konuşulan ve tartışılan ‘Şemmame’ adlı Kürtçe türkü de bulunmaktadır. 2010 yılında son albümü ‘Hani Gelecektin'i piyasaya çıkardı.

Tatlıses, günümüze kadar otuzdan fazla albüm çıkardı, birçok filmde oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı ve 19 yıl süren İbo Show'da sunuculuk yaptı.

SİNAMA KARİYERİ

Tatlıses'in, müzik hayatındaki başarısı ve popülerliği kısa süre sonra kendisine sinema kapılarını açtı. Hayatı boyunca örnek aldığı Yılmaz Güney gibi o da çok başarılı filmlerde rol aldı. 

İbrahim Tatlıses aynı zamanda yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, köşe yazarı, besteci, programcı ve şarkıcı kimliğiyle de tanınmıştır. İbrahim Tatlıses'in sahip olduğu şirketler; gıda, film, yapım, turizm, havacılık ve yayıncılık grubu dallarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

ÖZEL HAYATI

İbrahim Tatlıses, ilk evliliğini Urfa'da Adalet Durak ile yaptı. Çiftin üç çocuğu oldu. 1979 yılında Kara Yazma filminde tanıştığı Perihan Savaş ile birlikteliği başladı. Savaş'la evliliğinden Melek Zübeyde adında bir kız çocuğu oldu. 1983'te Günah filmini çekerken tanıştığı Derya Tuna'yla ilişkisinden "İdo" (İbrahim) adında bir oğlu oldu.

İbrahim Tatlıses, 27 Eylül 2011'de Ayşegül Yıldız'la hastanede evlendi. Çiftin nikahını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kıyarken, Fatih Terim de nikah şahidi oldu. 29 Kasım 2013 tarihinde Ayşegül Yıldız ile boşandı. İbrahim Tatlıses'in Ayşegül Yıldız ile olan evliliğinden Elif Ada isimli bir kızı var. 

Işıl Çıtak'tan evlilik dışı olan kızı 1989 doğumlu Dilan Çıtak, 2013 yılında ortaya çıkmıştır.