Ahmet Edip Uğur

Ahmet Edip Uğur

Ali Babacan'ın Kurucular Kurulu listesinde Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) üye olarak yer alan isim Ahmet Edip Uğurlu aslında AK Parti'nin istifa eden Balıkesir Belediye Başkanı olarak hatırlanıyor.

7 Nisan 1950'de Balıkesir'de doğan Ahmet Edip Uğur 70 yaşında. 

İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Balıkesir Şube Başkanlığı ve AKP Balıkesir il başkanlığı yaptı. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı. 18.,22.,23. ve 24. Dönem Balıkesir Milletvekili. Uğur, evli ve 3 çocuk babasıdır.

2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve "Mali ve İdari İsler" Başkanı olmuştur. Ayrıca Türkiye-Endonezya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanıdır. 

Balıkesir Milletvekili olarak 18. Dönemde Parlamento'ya girmiştir. AK Parti Balıkesir Kurucu İl Başkanlığı' da yapan Ahmet Edip Uğur , 22. Dönemde ikinci kez Milletvekili seçilmiştir. 2007 Genel Seçimlerinde 23. Dönem Balıkesir Milletvekili olarak yeniden Parlamento'ya girdikten sonra Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan içlerinde İstanbul, Ankara, Bursa ve Balıkesir belediye başkanlarının olduğu altı belediye başkanının istifasını istedi. Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur başlangıçta bu çağrıya uymadı, Erdoğan istifa edilmezse gereğinin yapılacağını söyledi. Uğur, 30 Ekim 2017 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ve AK Parti'den istifa etti.

İstifasından sonra yaptığı açıklamada istifaya tehdit ile zorlandığını, bu tehditlerin ailesine, evine kadar ulaştığını iddia ederek siyaset gündeminde hareketli günlerin yaşanmasına neden olmuş, bu iddialar AK Parti cephesinden kesin bir dille yalanlanmıştı.