Zonguldak'ta korkutan anlar! Fırtına gemiyi ikiye böldü, personel tahliye edildi

Zonguldak Gündem haberleri

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle Panama bandıralı kuru yük gemisi ikiye bölündü. Kıyıya sürüklenen geminin 13 personeli tahliye edilirken, geminin parçası, limanın betonlarına ve amfi tiyatroya zarar verdi.

Zonguldak’ta uyarıları yapılan fırtına ve sağanak etkisini gösterdi. Kentte ağaçlar devrilirken, yollarda su birikintileri oluştu. Araçların üstüne, evlerin çatılarından kiremitler ve beton parçaları düştü.

Ereğli ilçesinde etkili olan fırtına nedeniyle limanda 5 metreyi bulan dalgalar meydana geldi. Ereğli ilçesinde de bir ağacın araçların üstüne devrildiği an cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Park halindeki bir araç ise çatıdan düşen parçalar nedeniyle hasar gördü.

Zonguldak'ta korkutan anlar! Fırtına gemiyi ikiye böldü, personel tahliye edildi - Resim : 1

GEMİ KARAYA OTURDU

Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle sürüklenen yük gemisi, karaya oturdu. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekipler, geminin kaptanı ile iletişim kurdu. Gemide kaç mürettebat olduğu öğrenilemezken, bölgede kurtarma çalışması başlatıldı. Geminin, metrelerce yükselen dalgalar ile sürüklendiği anlar ise cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. 

Zonguldak'ta korkutan anlar! Fırtına gemiyi ikiye böldü, personel tahliye edildi - Resim : 2

13 MÜRETTEBAT KURTARILDI

Karaya oturan Kamerun bandıralı yük gemisi, büyük dalgalar sebebiyle ortadan iki parçalandı. Gemi 2 parça halinde kıyıya vurdu. Gemide bulunan 13 mürettebat AFAD, Sahil Güvenlik ve itfaiye ekipleri tarafından sağ şekilde gemiden tahliye edildi. Geminin 2 parçası da halatlarla kıyıya bağlandı.

Zonguldak'ta korkutan anlar! Fırtına gemiyi ikiye böldü, personel tahliye edildi - Resim : 3

Denizcilik Genel Müdürülüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"19.11.2023 saat 10.00'da Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne ulaşan tehlike sinyaliyle Kamerun Bayraklı 'PALLADA' gemisinin fırtına sebebiyle hasar aldığı ve Ereğli’de karaya oturduğu anlaşılmıştır. Merkezimiz koordinasyonunda, AFAD ve itfaiye ekiplerince gemide bulunan 13 personelin tamamı tahliye edilmiştir." 

Zonguldak'ta korkutan anlar! Fırtına gemiyi ikiye böldü, personel tahliye edildi - Resim : 4

Kaynak: DHA