YÖK Başkanı ​​​​​Özvar: Yeni akademik yılda yüz yüze eğitime geçmenin vakti geldi

YÖK Kütahya
YÖK Başkanı ​​​​​Özvar: Yeni akademik yılda yüz yüze eğitime geçmenin vakti geldi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ​​​​​Başkanı Prof. ​Dr. Erol Özvar, yeni akademik yılda sağlık koşullarında herhangi bir değişme olmazsa üniversitelerde tamamen yüz yüze eğitime geçileceğini söyledi. Özvar,öğrenci affıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

YÖK ​​​​​Başkanı Prof. ​Dr. Erol Özvar, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Kütahya’ya geldi. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin organize ettiği Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nda konuşan Özvar, üniversitelerde artık yüz yüze eğitime geçileceğini açıkladı.

Yeni dönemde pandemiden bağımsız bir şekilde yeni akademik yıl açılışına kavuşacaklarını ifade eden Özvar, "Çok şükür uzun sayılabilecek bir salgın dönemi sonrasında, 2022-2023 yeni akademik yılına yaklaşıyoruz. Artık finaller üniversitelerimizde başlamış vaziyette ya da başlamak üzere. Bir kısmında bittiğini artık bütünleme sınavlarının başladığını biliyorum. Tabi yeni akademik dönem önümüzde, eskisini arkamızda bırakacağız. Yeni döneme eğer sağlık koşullarında herhangi bir değişme olmazsa, inşallah eskisi gibi, salgından ari, pandemiden bağımsız bir şekilde yeni akademik yıl açılışına kavuşacağız. Üniversiteler olarak akademik yıl başlamadan önce gerek üniversiteler gerekse YÖK olarak bu konuda tedbirler almaya başladı. YÖK olarak, değerli rektörlerimizle birlikte yeni akademik yılda artık, yüz yüze eğitime geçmenin vaktinin geldiğini duyurmak isterim. Önümüzdeki dönemden itibaren inşallah, yüz yüze eğitim son içinde bulunduğumuz dönemde olduğu gibi yüz yüze ile eğitim öğretime başlayacağız" diye konuştu. 

Online veya dijital eğitim öğretim imkanlarından da istifade etmeye devam edeceklerini kaydeden Özvar, "Uzun bir aradan sonra, yüksek öğretim kurumlarımızda, üniversitelerimizde, kampüslerimizde, öğretim elemanlarımızla, hocalarımızla, öğrencilerin dershanede, derslikte bir araya gelmelerini, buluşmalarını önemsiyoruz" ifadelerini kullandı. 

'AFFIN KİMLERİ KAPSAYACAĞI KARARINI MECLİS VERECEK'

Özvar, sempozyumun ardından öğrenci affıyla ilgili  açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda gündeme gelen genel afla ilgili yetkili mercinin,Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu hatırlatan Özvar, resmi temas halinde YÖK’e ait tüm bilgi birikimi ve tecrübeyi paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Üniversite öğrencilerine yönelik af kapsamının Meclis'te belirleneceğini kaydeden YÖK Başkanı Özvar, şunları kaydetti: 

"Meclis'imizin çok değerli temsilcilerinin, yükseköğretim alanındaki af konusundaki yapacakları düzenlemeler onların iradesi ile mümkün olacaktır. Bu konuda irade hasıl olduktan sonra YÖK ile temasları halinde genel afla ilgili olmak üzere gerek lisans gerekse lisansüstü öğrencilerin durumunu paylaşacağız. Lisans ve lisans üstü kaç öğrencinin ilişiğinin kesildiği hususunu Meclis'imizin değerli temsilcileriyle paylaşacağız. Bu konuda bizlerle temas eden bazı vekillerimiz oldu. Önümüzdeki günlerde resmi bir temas halinde YÖK’e ait bilgi birikimi, tecrübeyi ve öngörülerimizi paylaşmış olacağız. Affın kimleri kapsayacağı kararını elbette Meclis verecek ama biz lisanstan yüksek lisansa, doktoradan ve ön lisanstan kayıtları silinen öğrencilerin bilgilerini paylaşacağız. Belki genel afla ilgili olmak üzere geçmiş uygulamalardan farklı olarak bazı yeni tedbirler düşünülebilir. Bu tedbirlerin ne olacağı hususunu bir kenarda tutacak olursak getirilecek genel affın amacına ulaşan bir af olmasını temenni ediyoruz. Bu konuda da Meclis'imiz ile aynı kanaati paylaştığımızı düşünüyoruz. Son olarak Cumhurbaşkanı'mızın genel afla ilgili iradeleri çok önemli."

Prof. Dr. Özvar’ın yanı sıra sempozyuma, ev sahipliği de yapan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ile 19 üniversitenin rektörleri katıldı.

Kaynak: DHA

Yükseköğretim Kurulu YÖK Erol Özvar yeni akademik yıl Yüz Yüze Eğitim