Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan atama kararına göre yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati oldu. Son gelişmenin ardından Nureddin Nebati'nin hayatı merak konusu oldu. İşte Nureddin Nebati'nin siyasi hayatı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de atama kararı yayımlandı. Görevden affını isteyen ve affı kabul edilen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yerine Nureddin Nebati atandı. Nureddin Nebati'nin hayatı merak konusu oldu. İşte yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yaşamı...

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu.
Siyaset Bilimi Uzmanı Nureddin Nebati, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Nureddin Nebati, Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı.

Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını alan Nureddin Nebati, farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

İş insanı Nureddin Nebati tekstil işiyle uğraştı. Nureddin Nebati, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, Tügva, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri Vakıf ve Derneğin Üyeliği devam etmektedir.

Nureddin Nebati halen ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçilen Nureddin Nebati MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Nureddin Nebati, 24. dönemde İstanbul, 25. dönemde Şanlıurfa, 26. dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nureddin Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Nureddin Nebati 2 Aralık 2021'de Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı.

Kaynak: Haber Global

Nureddin Nebati