Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski dünyayı bekleyen felaketi açıkladı: Stoklar tükendiğinde

Rusya Ukrayna Rusya Ukrayna Savaşı Volodimir Zelenski Gündem haberleri Dünya haberleri
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski dünyayı bekleyen felaketi açıkladı: Stoklar tükendiğinde

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın Karadeniz ve Azak Denizi üzerindeki ana ihracat yollarını kapatmaya devam etmesi sebebiyle Ukrayna'nın tahıl ihracat arzının neredeyse yarısının şu anda durdurulduğunu ifade ederek, “22 milyon ton tahıl depolarda bekletiliyor” açıklamasını yaptı.

Rusya'nın Ukrayna toprakları üzerindeki işgali sürerken, ülke genelinde gıda krizi yaşanıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ülkede ihracatı yapılamayan tahıllar hakkında açıklamada bulundu.

Zelenski, Rusya'nın ülkenin Karadeniz ve Azak Denizi üzerinden ana ihracat yollarını kapatmaya devam etmesi nedeniyle Ukrayna'nın tahıl ihracat arzının neredeyse yarısının şu anda durdurulduğunu belirterek, durumu küresel gıda güvenliği için potansiyel bir "felaket" olarak nitelendirdi.

Devlet Başkanı Zelenski açıklamasında, “Bugün 22 milyon ton tahıl depolarda bekletiliyor. Onları ihtiyaç duyulan uluslararası pazarlara tedarik edemeyiz" dedi.

Zelenski ayrıca açıklamasında, “Kıtlık tek başına gelmez, ona her zaman durumu daha da kötüleştiren, insanların hayatlarını mahveden ve insanlar için güvensiz koşullar oluşturan siyasi bir kaos eşlik eder. Temmuz ayında, birçok ülke geçen yılki hasat stoklarını tükettiğinde, felaketin büyüklüğünü anlayacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Rusya ukrayna donbas Rusya Ukrayna savaşı Volodimir Zelenski Vladimir Putin buğday tahıl stoğu gıda krizi