Türkiye'de koronavirüs aşısının ilk kez uygulanacağı tarih belli oldu! 50 milyon Çin, 25 milyon Alman aşısı gelecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aralık'ta 20 milyon aşının geleceğini söyledi. Koca'nın açıklamasına göre, aşılama 11 Aralık'ta sağlık çalışanları ile başlayacak. Yerli aşının ise nisan ayından itibaren devreye girmesi planlanıyor.

01.12.2020    15:52

Türkiye, Covid-19 aşısı ile ilgili ilk anlaşmaları yaptı. Yapılan sözleşme ile aralık-ocak-şubat ayında Çin menşeli 50 milyon Sinovac aşısının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. Buna göre ilk etapta Aralık ayında asgari 20 milyon, Ocak ayında ise 10 milyon doz aşının Türkiye’ye gelmesi hedefleniyor. Bilim Kurulu ise aşının öncelikli olarak kimlere yapılması gerektiği konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Aşının sağlık çalışanlarından başlamak üzere riskli gruplar ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan kesimlere uygulanması planlanıyor.

Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftinin kurucusu olduğu Alman BioNTech firmasının ABD merkezli Pfizer ortaklığında geliştirdiği Covid-19 aşısı için ise aralık ayında 1 milyon, devamında da 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor. 50 milyon Çin aşısı, 25 milyon Alman aşısının alınmasıyla toplam 75 milyon aşının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

BAKAN KOCA: İLK AŞI 11 ARALIK'TA

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , aşı takvimine ilişkin bilgileri paylaştı.Aşılamaya 11 Aralık'tan itibaren kademeli olarak başlanacağını kaydeden Koca, ilk aşının sağlık çalışanlarına yapılacağını söyledi. Koca, ayrıca, aşının kimlere vurulacağı üzerinde de Bilim Kurulu'nun çalıştığını kaydetti.

Koca, Aralık'ta muhtemelen 20 milyon aşının geleceğini söyledi. Pfizer'ın aşısı için de görüşme içinde olduklarını söyleyen Koca, "Nisan'a kadar ne kadar vereceklerse almaya talibiz" dedi.

Dünyada erken dönemde ruhsat alabilecek firmalarla da görüşme halinde olduklarını aktaran Koca, yerli aşının ilk fazının 14-15 Aralık'ta biteceğini, nisan ayında da faz 3 kullanımına geçilebileceğini söyledi.

Herkesin farklı bir stratejisi olabileceğini dile getiren Koca, "Bu aşıları üreten firmalar var. Herkesin farklı bir stratejisi olabilir. Özellikle biz güvendiğimiz etkinliğini öncelediğimiz aşıyı tercih etmek zorundayız." dedi.

YERLİ AŞI NİSAN'DA

Öte yandan Türkiye'de yerli aşı çalışmaları da sürüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen toplam 16 aşı çalışması bulunuyor. Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve faz 1 çalışmaları kapsamında 44 gönüllü üzerinde denemeleri başlayan Covid-19 aşısında şu ana kadar ciddi bir yan etki gözlenmedi. Yerli aşının Faz 2 ve Faz 3 çalışmalarının da tamamlanması ardından en geç nisan ayında yaygın kullanıma geçmesi planlanıyor.

TOPLUMUN YÜZDE 60'I AŞILANMALI

Öte yandan uzmanlar tedbirlerle beraber toplumun yüzde 60'ı aşılandığında salgının durabileceğini söyledi. Uzmanlar maske, mesafe, el hijyeni ve yayınlanmış olan kısıtlamalara harfiyen uyulmasıyla aşının toplumun yüzde 60’ına değil yüzde 10’una bile yapılmasının salgın için bir fren görevi göreceğini ve işi yavaşlatacağını vurguluyor.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme : 01.12.2020 - 17:21
Sıradaki Haber Yükleniyor