Teksas'a döndü! Silahlı şiddet olayları artıyor

Gündem haberleri Çocuğa yönelik şiddet Hayvana Yönelik Şiddet Kadın cinayetleri Kadına yönelik şiddet Yaşam Haberleri İstanbul Türkiye Hırsızlık gasp haberleri
Teksas'a döndü! Silahlı şiddet olayları artıyor

Silahlı saldırı olaylarındaki artış endişe yaratıyor. Umut Vakfı tarafından hazırlanan son rapora göre ülke genelinde bir yılda 3 bin 773 silahlı şiddet olayı yaşanırken, bu olaylarda 2 bin 318 kişi yaşamını yitirdi. En saldırgan kent İstanbul, en sakin şehir ise Erzincan oldu.

Son zamanlarda artan silahlı yaralama ve cinayet olaylarındaki artış endişe yaratıyor. Şiddet olaylarındaki vahim tablo Umut Vakfı tarafından hazırlanan son raporla da ortaya konuldu. Ülke genelinde 2023 yılına ait verilerin ilk kez açıklandığı "Şiddet Raporuna" göre, bir yıl boyunca ülke genelinde 3 bin 773 silahlı şiddet olayı basına yansırken, bu olaylarda 2 bin 318 kişi öldü, 3 bin 820 kişi yaralandı. Yaşanan silahlı şiddet olaylarının 3 bin 212’si yani yüzde 85’inde kaleşnikof, otomatik tüfekler dahil ateşli silahlar kullandı. Silahlı şiddet olaylarının 106’sı beylik silahı olmak üzere toplam 2 bin 427’si tabanca ile 784’ü ise tüfekle gerçekleştirildi. 561’i saldırgan ise bıçak ve kesici-delici aletlerle suça karıştı.

Teksas'a döndü! Silahlı şiddet olayları artıyor - Resim : 1
Öte yandan ülke genelinde son 10 yılda toplam 34 bin 197 silahlı şiddet olayı meydana gelirken, toplam 21 bin 434 kişi öldü, bazıları ağır 31 bin 207 kişi de yaralandı.

10 YILDA 34 BİN OLAY

Umut Vakfı tarafından yayımlanan raporda, son bir yılda meydana gelen 3 bin 773 olayın; yüzde 29.2’ünün Marmara Bölgesi’nde, yüzde 14.71'inin Karadeniz Bölgesi’nde, yüzde 14.44’ünün Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştiği vurgulandı. 

Şiddet haritası dağılımına bakıldığında bu bölgeleri yüzde 12.54 ile Ege Bölgesi, yüzde 11.62'lik oranla İç Anadolu Bölgesi, yüzde 11 oranıyla Akdeniz Bölgesi, yüzde 5.78’lik oranla da Doğu Anadolu Bölgesi takip etti.  

ANAHTAR TİPİ SUİKAST

Raporda dikkat çeken kısımlardan birini de anahtar tipi suikast silahı ile yapılan saldırı oluşturuyor. Son bir yıllık süreçte bir şiddet olayında anahtarlık tipi suikast silahı kullanıldığı, 2023 yılının ilk haftasının içerisinde yaşanan anahtarlık tabancalı cinayetin İstanbul Cihangir’de yaşandığının altı çiziliyor. 

SAKİN ŞEHİR KALMADI

Rapordan yansıyan sonuçlar hakkında şu değerlendirme yapılıyor: "Türkiye’de artık sakin şehir yok. Her kentte silahlı şiddet yaşanıyor… Hatta eskiden sakin denilen şehirlerde bile olaylar yaşanıyor ve her geçen yıl artıyor. Bu yılın en sakin sayılabilecek şehri; bir olayla Erzincan olarak dikkat çekiyor. Bazı şehirlerde yüzde 400’lere varan ciddi silahlı şiddet olaylarında artışlar yaşanıyor. Sadece bir olayın basına yansıdığı Erzincan’da ise düşüş yüzde 92 olarak kaydedildi."

Teksas'a döndü! Silahlı şiddet olayları artıyor - Resim : 2
Bir önceki yıl şiddet olayları sıralamasında dördüncü sırada olan Karadeniz Bölgesi en çok olayın yaşandığı ikinci bölge olurken 2023 yılında, ikinci sırada olan Akdeniz Bölgesi ise altıncı sıraya geriledi…

Rapordan yansıyan diğer bilgiler şöyle:

-İstanbul 505 olayla en çok olayın yaşandığı kent. 505 şiddet olayında 321 kişi öldü, 498 kişi de yaralandı. İstanbul’u 80 kişinin öldüğü, 144 kişinin yaralandığı 164 olayı, sanayi kenti Kocaeli 144 olayla Sakarya, 135 olayla Bursa izliyor…

-Trabzon’da son yıllarda giderek artan yorgun mermi vakalarında 8 yılda 5 kişinin öldüğü, 96 kişinin ise yaralandığı kayıtlara geçmiş bulunuyor. Yani kentte, silah merakı yüzünden tam anlamıyla yorgun mermi terörü yaşanıyor…

mert.inan@haberglobal.com.tr 

Kaynak: Web Özel