TCG Ufuk hizmete girdi! Erdoğan'dan açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk'un Hizmete Giriş Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Yeniliklere hızla adapte olan teşkilatımızın, çoğu görülmeyen, bilinmeyen, gün yüzüne çıkmayan başarılarıyla gurur duyuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Denizcilik Tersanesi'nde, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk'un Hizmete Giriş Töreni'ne katıldı. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

"Gözümüz uzayda. Uzay alanında da gerek fırlatma sistemleri gerekse uydu sistemleri geliştirmeye yönelik çalışmalarımız sürüyor.

Mavi Vatan'ın güvenliği için donanmamızı daha güçlü kılacak birçok projeyi hayata geçirdik. Ülkemiz dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyor.

Ülkemiz tersanelerinde kendi ihtiyaçlarımız yanında dünyanın dört bir yanı için de gemiler, botlar yapılıyor. Şu ana kadar 25 ülkeye 180 adet deniz platformu ihracatı gerçekleştirdik. Yakın zamanda bu konuda yeni hayırlı haberler de alacağız. Sektörümüzün tüm mensuplarını tebrik ediyorum. Bir adım daha ileri giderek yüksek teknoloji gerektiren sistemlere odaklanıyoruz. Birçok silah, sensör ve sistemi artık kendimiz tasarlayıp üretiyoruz. 

Üzerine konuşlandıracağımız helikopter ve İHA'larla kullanabileceğimiz amfibi gemimiz Anadolu'yu bu süreçte devreye alıyoruz. Burada da 3 savaş gemimizi aynı anda inşa ederek yine bir ilke imza atıyoruz. Kara, hava ve deniz unsurlarının müşterek görev icra edeceği sistemler tasarlıyoruz. Yerli ve milli imkanlarla üreteceğimiz uçak gemimizin sağlayacağı deniz hava gücümüzle bu alanda dünyanın en üst ligine de çıkmış olacağız.

Ülkemiz ve milletimiz için çalışan, üretken, samimi tüm girişimcilerimizin ve firmalarımızın yanındayız.

İSTİHBARAT GEMİSİ

MİT, terörle mücadele ve dış istihbarat hizmetleriyle milli güvenliğimize önemli katkılar sunuyor. Hizmete alacağımız istihbarat gemimiz, teşkilatımız için yeni ve önemli bir imkandır. Dünyada pek az istihbarat teşkilatının sahip olduğu donanımlı bu gemimiz sayesinde önemli başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Yeniliklere hızla adapte olan teşkilatımızın, çoğu görülmeyen, bilinmeyen, gün yüzüne çıkmayan başarılarıyla gurur duyuyoruz."

GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Korvet, milli imkan ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir teknoloji, Ufuk Korveti ile Türkiye'nin de kullanımına sunulmuş oldu.

99,5 metre boyu, 14,4 metre azami genişliği, 110 personel kapasitesi, yaklaşık 2 bin 250 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle Ufuk Korveti'ne 10 tonluk bir helikopter iniş yapabilecek. Ufuk Korveti, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 45 gün kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğe yönelik tehditleri anında tespit edebilecek.

Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı verdiği Ufuk Gemisi'nin yerlilik oranı yüzde 70’e ulaştı.

SSB projesiyle, STM ana yükleniciliğinde inşa edilen gemide şu alt yükleniciler görev aldı:

"İstanbul Denizcilik Tersanesi (Geminin inşa edildiği tersane). ASELSAN (Gemide yer alan görev sistemlerinin tasarım, üretim ve entegrasyonu-Radar, Muhabere, Gemi Seyir Sistemleri). HAVELSAN (ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi, Gemi Entegre Bilgi Sistemi, CCTV Sistemi, Mesaj İşletim Sistemi). İŞBİR (Gemide yer alan jeneratör üretimi), ANEL (Gemi elektrik sistemi altyapısının tasarlanması, tedarik, üretim ve entegrasyonu). YALTES (Entegre Platform kontrol ve izleme sistemi ve gemide yer alan konsolların tasarım ve üretimi)."

 

Kaynak: Haber Global

Recep Tayyip Erdoğan