Tahir Elçi cinayeti davasında savcıdan beraat talebi

HABER MERKEZİ
Diyarbakır Cumhuriyet savcılığı Gündem haberleri polis
Tahir Elçi cinayeti davasında savcıdan beraat talebi

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin, basın açıklaması yaptığı sırada vurularak öldürülmesiyle ilgili süren davada tutuksuz sanık olarak yargılanan polisler, S.T., F.T. ve M.S., için savcı, sanıkların beraatı yönünde mütalaa verdi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 9 yıl önce 2 polisin şehit olduğu terör saldırısında eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine ilişkin davada yeni gelişme yaşandı.

Tutuksuz sanık olarak yargılanan polisler S.T., F.T. ve M.S. için savcı, sanıkların beraatı yönünde mütalaa verdi.

İddianamede polis memurları M.S, F.T. ve S.T. hakkında "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan her biri hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 2 polisi şehit eden firari PKK'lı ise 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

NE OLMUŞTU?

Sur ilçesinde 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Barosunca, terör saldırılarında zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare'ye dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapılmıştı. İki terörist, kendilerini durduran iki polisi şehit edip Tahir Elçi'nin basın açıklaması yaptığı sokağa kaçmıştı. Burada çıkan çatışmada ensesinden vurulan Elçi hayatını kaybetmişti.