Spotify kapatılacak mı? RTÜK Üyesi İlhan Taşçı'dan açıklama

, internet ortamında yayın lisansı olmadan yayın hizmeti yaptığı gerekçesiyle Spotify'a 72 saat süre verdi. RTÜK'ün açıklamasının ardından Spotify sosyal medyada gündem oldu. Peki Spotify kapatılacak mı? İşte merak edilen sorunun yanıtı

13.10.2020    02:01

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 'www.medyaporttv.com', 'www.paylasfm.com', 'https://open.spotify.com' ve 'https://www.foxplay.com.tr/' internet sitelerinin, yayın lisansı almadan yayın hizmeti yaptığını tespit ettiğini açıkladı. RTÜK, açıklamasında Spotify'ın yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakib 72 saat içerisinde son vermez ise harekete geçiceğini bildirdi. Spotify bu iki seçenek birini tercih etmez ise RTÜK, erişim engelleme talebinde ve suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.

İLHAN TAŞÇI'DAN AÇIKLAMA 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; erişimin engellenmesinin kaçınılmaz bir yere doğru gittiğini belirten Taşçı, "Sosyal medya yasası kapsamında Spotify, lisans yükümlülüğünü an itibarıyla yerine getirmediği için 72 saatlik süre verilmiş durumda. RTÜK ile temasa geçerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuracaklarını bildiren platformlar var. Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhattap bulunamamış. Çünkü Spotify'ın şu anda Türkiye'de bir temsilciliği bulunmuyor. Eğer 72 saatlik süre içerisinde bu durumda bir değişiklik olmazsa yani yasada belirtilen lisans yükümlülüğünü yerine getirme noktasında bir girişimleri bulunmazsa yasada bulunan açık yüküm gereğince RTÜK idaresi Ankara Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak Spotify'ın lisans yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle erişimin engellenmesini talep edecek. Umarım bu 72 saat içerisinde bir bağlantı noktası bulunur ve yasada belirtilenler gerektiği şekilde yerine getirilerek sorun aşılmış olur. Diğer türlü bu aşamada erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor" dedi.

Son Güncelleme : 13.10.2020 - 05:45
Sıradaki Haber Yükleniyor