Yerel seçime girebilecek partiler belli oldu

HABER GLOBAL
YSK Gündem haberleri son dakika
Yerel seçime girebilecek partiler belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, canlı yayında yaptığı son dakika açıklamasıyla, 31 Mart 2024 günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere girmeye hak kazanan partileri duyurdu.

Son dakika haberine göre Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, canlı yayında bir açıklama yaparak, yerel seçime girmeye hak kazanan partileri duyurdu. 

Yener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

- İlan edilen seçim takvimimiz uyarınca 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek olan seçime katılacak partiler tespit edilmiştir. Bu 36 partinin adları şöyle:

Adalet Birlik Partisi, Adalet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Anadolu Birliği Partisi, Anavatan Partisi, Aydınlık Demokrasi Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Milli Yol Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeni Türkiye Partisi, Zafer Partisi.

YSK KARARI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne 36 siyasi partinin katılabilme yeterliliğine ilişkin kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, alfabetik sırayla seçime katılabilecek partiler Adalet Birlik Partisi, Adalet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anadolu Birliği Partisi, Anavatan Partisi, Aydınlık Demokrasi Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Yol Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeni Türkiye Partisi ile Zafer Partisi olarak belirlendi.

SEÇMEN KÜTÜKLERİNİN PARTİLERE VERİLMESİNE İLİŞKİN KARAR

Ayrıca, talepleri halinde seçmen kütüklerini seçime katılabilme yeterliliğine sahip partilerin genel merkezleri ya da yetkilendirilmiş il veya ilçe başkanlarına verilmesine ilişkin kurul kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre partiler, seçmen kütüklerini bir seçim döneminde en fazla iki kez alabilecek ve YSK tarafından belirlenen Maliye veznesine belirlenen gideri yatırmak zorunda olacak.

Seçmen kütüklerinin elektronik ortamda istenmesi halinde ise bu hizmet ücretsiz olacak.