Son dakika... Kış lastiği uygulamasında tarih değişti

İstanbul Valiliği kar yağışı Gündem haberleri
Son dakika... Kış lastiği uygulamasında tarih değişti

Son dakika haberi... İstanbul Valiliği, ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğunun, meteorolojik veriler çerçevesinde bu yıl için 25 Kasım tarihine çekildiğini duyurdu.

Son dakika haberi... Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için gereken kış lastiği uygulaması öne çekildi. 

İstanbul Valiliği'nden tapılan açıklamada, Ticari araçlarda kış lastiği zorunluluğu her yıl 1 Aralık - 1 Nisan arasında uygulanmaktadır. Meteorolojik veriler çerçevesinde, ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu bu yıl için 25 Kasım tarihine çekilmiştir" denildi. 

Kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması, 1 Nisan 2024 tarihinde ise sona erecek.

PAZAR GÜNÜ İSTANBUL'DA KAR BEKLENİYOR

Meteoroloji'nin tahminlerine göre pazar günü İstanbul'da kar yağışı görülebilir.

 HANGİ ARAÇLAR TAKMAK ZORUNDA?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının düzenlemeleri kapsamında 25 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu bulunuyor.

Özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmasa da kış lastiği kullanımı öneriliyor.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI 

Kış lastiği zorunluluğuna uymayan araçların sürücülerine 1152 lira ceza kesilecek.

Kaynak: Haber Global