Son Dakika! Kış geri geliyor! Peş peşe yoğun kar uyarısı yapıldı!

Gündem haberleri Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu son dakika
Son Dakika! Kış geri geliyor! Peş peşe yoğun kar uyarısı yapıldı!

Meteoroloji 18 Mayıs hava durumu raporunu yayımladı.Haftalardır etkili olan sıcak havaların yerini soğuk ve yağışlı havalar alacak. Meteorolojiden yapılan tahminlere göre, hafta ortasında sıcaklıklar düşerken, birçok ilde yağmur da etkili olacak. Ayrıca perşembe günü için kar yağışı uyarısı da geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve uzmanlar, bu hafta için soğuk ve yağışlı hava uyarısı yaptı. Alınan bilgilere göre, günlerdir etkili olan sıcak ve yağışsız havalar, 18 Mayıs Çarşamba yerini soğuk ve yağışlı havaya bırakacak.

Sıcaklıkların yer yer 10 dereceden fazla düşmesi beklenirken, soğuk ve yağışlı havaların 2 gün etkili olacağı, önümüzdeki hafta sonu ise havaların yeniden ısınacağı ifade edildi.

Son Dakika! Kış geri geliyor! Peş peşe yoğun kar uyarısı yapıldı! - Resim : 1

BOLU DAĞI İÇİN YOĞUN KAR UYARISI

Twitter'da yaptığı hava durumu tahminleriyle bilinen "hava forum" isimli hesap, perşembe günü için kar uyarısında bulundu. Yapılan paylaşımda, "19 Mayıs Perşembe akşamı Bolu Dağı geçidinde yoğun kar bekliyoruz. Trafikte aksamalar olabilir." denildi.

ANKARA İÇİN KRİTİK UYARI

Ankara Valiliği, şehrin bazı bölgelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışının etkili olacağını belirtti. Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre,  Çarşamba akşam saatlerinden Perşembe günü sabaha kadar Ankara'nın yüksek kesimlerinde ve kuzey ilçelerinin (Çamlıdere, Kızılcahamam) yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlarıyla birlikte buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

Son Dakika! Kış geri geliyor! Peş peşe yoğun kar uyarısı yapıldı! - Resim : 2

Buzlanma ve don olayı ile birlikte ani sıcaklık değişimleri ve zirai don riskine karşı, başta tarımsal faaliyetlerle uğraşan üreticilerimiz olmak üzere vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Son Dakika! Kış geri geliyor! Peş peşe yoğun kar uyarısı yapıldı! - Resim : 3

HAVA SICAKLIĞI 10 DERECE DÜŞECEK

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan son değerlendirmelere göre, Erzincan, Bayburt, Erzurum ve Ardahan'da hava sıcaklıklarının 19 Mayıs 2022 Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren 6 ila 10 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor.

22 Mayıs 2022 Pazar gününden itibaren ise sıcaklıkların artarak tekrar mevsim normalleri civarında seyredeceği, perşembe ve cuma günü Bayburt, Erzurum ve Ardahan'ın yüksek kesimlerinde sıcaklık düşüşüne bağlı olarak karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlarının görülmesi tahmin ediliyor.

Ayrıca meteoroloji ekiplerince yapılan uyarıda, “Ani sıcaklık değişimlerine karşı hazırlıklı olunması ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınlayacağı hava tahmin raporlarının dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir” denildi.

 

Kaynak: Haber Global

18 Mayıs hava durumu meteoroloji kar yağışı Bugün hava nasıl olacak? Yarın hava nasıl olacak İstanbulda hava durumu