Kar İstanbul'u terk etmedi: Meteoroloji saat verdi

İstanbul Meteoroloji Genel Müdürlüğü
Kar İstanbul'u terk etmedi: Meteoroloji saat verdi

İstanbul'da etkili olan kar hayatı olumsuz etkiledi. Dün akşam kar esareti yaşayan İstanbullular trafikte zor anlar yaşadı. Meteoroloji uzmanları kar yağışının bugün de etkili olabileceği uyarısında bulundu. Buzlanma ve don olayına dikkati çekti.

İstanbul'da karla mücadele devam ediyor. Günlerdir süren kar esareti İstanbullulara zor anlar yaşatıyor. Kentte birkaç gündür etkili olan kar yağışı dün akşam saatlerinde tipiyle beraber yaşamı olumsuz etkiledi.

 Çok sayıda vatandaş evlerine ulaşamadı, geceyi dışarıda geçirdi. Otomobillerini yollara bırakan vatandaşlar sabah kadar ulaşımda güçlük çekti. Anadolu ve Trakya istikametlerinden İstanbul'a araçla girişlere dünden bu yana izin verilmiyor.

KAR İSTANBUL'U TERK ETMEDİ

TRT Haber'in Meteoroloji Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, İstanbul'da kar yağışının dünkü kadar kuvvetli olmasa da bugün de devam edeceği ifade edildi.

Meteoroloji Hava Tahmini Uzmanı Abdullah Macit, "Dünkü soğuk havayla etkili olan tipi şeklindeki kar yağışı bugün etkisini biraz daha azaltacak. Ancak kar yağışının devam etmesini bekliyoruz İstanbul için. Akşam saatleri hatta geceye kadar kar yağışı etkisini devam ettirecek. Yarın da İstanbul'da özellikle boğaz çevresi ve Anadolu Yakası'nda kar yağışı devam ediyor. Yarın ve perşembe günü sabah saatlerinde görülmesi tahmin ediliyor" dedi.

BUZLANMA VE DON OLAYINA DİKKAT

Vatandaşların özellikle yarından itibaren buzlanma ve don olaylarına karşı tedbirli olması gerektiğini vurgulayan Macit, " Vatandaşların artık kar yağışından öte buzlanmaya karşı trafikte tedbirli olmalarını öneriyoruz" uyarısında bulundu.

Deniz etkili kar yağışının (DEK) İstanbul'da dün zaman zaman etkili olduğunu söyleyen Macit, gece saatlerinde bunun sonucunu İstanbul'da gördüklerini belirterek, "İstanbul dün bu yağışlardan zaman zaman etkilendi. Kar yağışının etkili olmasının en büyük nedenlerinden birisi kuvvetli rüzgarın da etkili olması" ifadelerini kullandı.

Abdullah Macit sözlerine şöyle devam etti:

"Kar yağışı İstanbul'un belli noktalarında öğlen saatlerinden sonra yeniden görülebilir. Gece saatlerine kadar karın etkili olmasını tahmin ediyoruz. Ancak dediğimiz gibi yağışlar normale dönüyor. Yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini azaltacak. Perşembe günü de karın İstanbul'u terk etmesini bekliyoruz."

METEOROLOJİ'DEN HAFTALIK TAHMİN

Haftalık Hava Durumu (26 Ocak - 1 Şubat 2022) İç ve batı kesimlerde 6 ila 14 derece olmak üzere Ülkemiz genelinde mevsim normalleri altında seyreden hava sıcaklıklarının Cuma gününden itibaren batı kesimlerde artacağı tahmin ediliyor.

Kar İstanbul'u terk etmedi: Meteoroloji saat verdi - Resim : 3

İstanbul kar yağışı meteoroloji