Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan terörle mücadele mesajı

Gündem haberleri Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Teröristlerin inlerine girip nasıl gömüyorsak şimdi de gömmeye devam edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreni"ne katıldı. Erdoğan, "Şehitlerimiz var evet ama şehitlerimizin 10 kat, 15 kat, 20 kat öldürülen teröristler var. Teröristlerin inlerine girip nasıl gömüyorsak şimdi de gömmeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

Dün Pakistan Başbakanı buradaydı. Kendisine gösterdim, dedi ben de faydalanayım ve bugün orayı gezdik. Gezdiklerinde onlar da hayran kalıyor. Dünyada Millet Kütüphanesi'nin eşi benzeri yok. Önemli olan şu, birilerinin yaptığını geçebiliyor muyuz? Müslüman Türk'e bu yakışır, biz de bunu yapıyoruz. Mimarlar sağ olsunlar dolaştılar, dünyanın dört bir yanına gittiler. Bütün Batı'nın ilmini alacaksın, ahlaksızlığını değil, ilmini alacaksın, ona da kendi mührünü vuracaksın. Kongre ve Kültür Merkezi'miz Ankara'nın en önemli toplantılarına ev sahipliği yapıyor. İstanbul'da Rami Kışlamız vardı, bu tarihi kışlamızı aynen burası gibi bir kongre merkezinin dışında, orayı da kütüphaneye çeviriyoruz. Orası da yıl sonu, önümüzdeki yıl başı gibi bitecek. Orada öğrencilerimiz derslerini çalışacaklar. 

Biz ne yapıyorsak milletimiz için, özellikle de çocuklarımız için, gençlerimiz için yapıyoruz. Sizler bu ülkenin umudusunuz. Biz nasıl üretmeye teşvik ederiz, onun derdindeyiz. Bugün ödül töreninde bir arada olduğumu lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması, işte bu çabanın ürünlerinden biridir. İnşallah içinizden birileri, bir veya ikisi uzaya gidecek mi? Gidecek. İnşallah birilerinin Neil Armstrong'u varsa bizim de Ahmet'imiz, Ayşe'miz var. Altyapısını yaptık, hazırlıklar devam ediyor. 

"Cumhurbaşkanım siz yorulmuyor musunuz?" diye soruyorlar. Ben de diyorum ki, gençlerle yol yürüyen, mücadele veren insan yorulur mu? Enerjiyi sizden alıyorum, enerjiyi de bir yere vermem lazım. Nereye? Eserlere. Siyasi hayatım boyunca hep gençlerimizin önünü açmanın mücadelesini verdim. Bu ülkede darbe sadece siyaset kurumuna, milli iradeye yapılmadı. Asıl yıkıcı etkisi, gençlerimizin geleceğini şekillendiren, eğitim başta olmak üzere, alanlarda görüldü. Spordan teknolojiye ve kültür sanata kadar her alanda ihmaller sergilendi. Bakmayın siz gençlerimizin hayallerini, umutlarını istismar edenlere. Bunlar görünüşte mış gibi yaparlar kafalarının arkasında ise 40 tilkiyi kuyruklarını birbirine değdirmeden dolaştırırlar. Özgürlük narası atanlar, geçmişte insanlarımızın en temel haklarının bile ellerinden alınmasına ses çıkarmamışlar, hatta teşvik etmişler. 

"TERÖRİSTLERİN İNLERİNE GİRİP GÖMMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Şehitlerimiz var evet ama şehitlerimizin 10 kat, 15 kat, 20 kat öldürülen teröristler var. Teröristlerin inlerine girip nasıl gömüyorsak şimdi de gömmeye devam edeceğiz. 

"BU SENE TEKNOFEST'İ SAMSUN'DA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Daha geçen hafta TEKNOFEST Azerbaycan'daydı. Bakü'deki festivalde elverişli şartlar hazırlandığında gençlerimizin neler yapabildiğini gördük. Bu sene TEKNOFEST'i inşallah Samsun'da gerçekleştireceğiz. 

"YARDIMCI KAYNAKLARI DA ÜCRETSİZ DAĞITACAĞIZ"

Bizim çektiğimiz sıkıntıları gençlerimiz, yavrularımız çekmesin dedik. Kuşe kağıttan kitapları dersler başlarken sıraların üstüne koyduk. Bunu yapıyor muyuz, yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bizim yaşadıklarımızı bu nesil yaşamasın, yaşamasın ki, çocuklar iyi düşünün, uygulayın ve neticeyi de alın.

2003 yılından beri ücretsiz olarak bu ders kitaplarını işte bu yüzden veriyoruz. Şu ana kadar 4 milyar kitabı ücretsiz dağıttık. Yardımcı kaynakları da dağıtmaya başladık. Önümüzdeki yıl bir yenilik daha yapıyoruz. Ders kitapları ile yardımcı kaynakları da öğrencilerimize teslim edeceğiz. Bu yeni uygulamanın öğretmen ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Kütüphanesiz okul bırakmayacağız dedik, bırakmayacağız. Bu yıl bilim ve sanat merkezlerinde yaz okulu uygulamasına da başlıyoruz. Yaz okullarına isteyen öğrencilerimiz yaz boyu katılabilecekler.

UZAY MİSYONU

2023'te bir Türk vatandaşını uzaya göndereceğimiz ilan etmiştik. Başvuruların yapıldığı web sitesi 5 milyondan fazla görüntülenme alırken 35 bin kişi de sisteme kaydoldu. Başvurular 23 Haziran'a kadar devam edecek. İlgi gösteren herkese şükranlarımız sunuyorum. Uzay misyonunu küçümseyenlere de rastlıyoruz. Hatta biri çıkmış, her şey bitti sıra uzaya mı geldi diyor. Bunlar gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz. Çünkü bunlar dün İHA'larla da alay ediyorlardı. Bunların böyle derdi yok. Bir uzay yarışında neler yapılabileceğini inşallah ortaya koyuyoruz. Sevgili gençler bizler uzay yarışında olacağız, hem de en ön safta olacağız. 

Kaynak: Haber Global

Recep Tayyip Erdoğan TÜBİTAK Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi