Son dakika Bakan Koca: Semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmayacak

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye Covid-19 Risk Haritası - Koronavirüs koronavirüs
Son dakika Bakan Koca: Semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu'nun ardından yazılı açıklama yayımladı. Koca, Omicron'un Türkiye'de de baskın varyant haline geldiğini ve semptom göstermeyen kişilere PCR testi yapılmayacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu'nun ardından yazılı açıklama ve bir video yayımladı.

Bakan Koca'nın açıklamasından önemli satır başları şu şekilde:

Omicron varyantı ülkemizde baskın hale geldi. Vaka sayıları bir önceki aya göre 4 kat arttı. Hastanelerde yüzde 10’luk bir artış oldu.

Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık dört kat birden artı. Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında da artış yaşandı.

Ancak omicron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Salgının ilk dönemlerine kıyasla enfekte olanların daha düşük bir oranı hastaneye yatıyor olsa da hiçbir sağlık sisteminin kapasitesi sınırsız değildir.

Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, Aşı programımız, yerli aşımız Turkovac'ın sonuçları, test politikaları, karantina ve izolasyon kuralları gündemi ile toplandı.

Salgın hastalığın ilk gününden bugüne kadar aldığımız tüm kararlarda bilimden yana tavır koyarak ve gerçek yaşam verilerinden, sosyal hayatın gerçekliklerinden kopmadan hareket ettik. Siz vatandaşlarımızı da en kısa sürede ve en açık şekilde bilgilendirmeyi en önemli sorumluluğumuz olarak gördük.

Bakan Koca'nın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Kıymetli vatandaşlarım,

Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi Ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerimizde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık %10'luk bir artış oldu. Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüyorduk. Omicron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Bu durumu ümitle bekliyoruz. Bunun yanında tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Salgının ilk dönemlerine kıyasla enfekte olanların daha düşük bir oranı hastaneye yatıyor olsa da hiçbir sağlık sisteminin kapasitesi sınırsız değildir. Vaka sayılarının çok çok yüksek sayılara ulaşması hastaneye yatış oranı düşük olsa bile yüksek sayıda yatan hastaya dönüşebilir. Bu, görmek istemediğimiz en kötü senaryodur. Mevcut gidişat ise bu kötü senaryonun değil ümit veren senaryonun gerçekleşeceğine olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

 

Salgının son dönemi ile ilgili aldığımız bazı kararları bir önceki bilim kurulu toplantımızdan sonra sizlerle yazılı olarak paylaşmıştım.

"HATIRLATMA DOZUNU OLMUŞ TEMASLI KİŞİLER KARANTİNAYA ALINMAYACAK"

Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır.

"PCR TESTİ SADECE SEMPTOM GÖSTEREN KİŞİLERE YAPILACAK"

Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

 

 

Kaynak: Haber Global

Sağlık bakanlığı sağlık bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Koronavirüs Bilim Kurulu koronavirüs haberleri Sağlık bakanlığı