4 milyon emeklinin beklediği bugünkü toplantı ile ilgili flaş açıklama: Gündem maaş artışı değil

HABER MERKEZİ
Gündem haberleri Ekonomi haberleri son dakika
4 milyon emeklinin beklediği bugünkü toplantı ile ilgili flaş açıklama: Gündem maaş artışı değil

Emekli aylığına düzenleme toplantısı bugün saat 15.30'da Beştepe'de gerçekleştirilecek. 4 milyon emekliyi ilgilendiren bu kritik toplantının içeriğiyle ilgili AK Parti kaynaklarından flaş açıklama geldi: Gündem maaş artışı değil

Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz Başkanlığında yapılacak toplantının emekli aylıklarıyla ilgili olduğu iddia edilmişti. Ekonomim'e bilgi veren kaynaklar, toplantının çeşitli kanun değişiklikleri, kurumların diğer idari işleri gibi genel ülke yönetimine yönelik konuların ele alındığı benzer onlarca toplantıdan biri olduğunu vurguladılar. Aynı kaynaklar, emekli maaşlarıyla ilgili çalıma ve görüş alış-verişine dayalı toplantıların tamamlandığı, karar aşamasına gelindiğini vurguladılar. Ancak gündemin emekliye maaş artışının olmadığını vurguladılar

SON KARAR CUHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN

En düşük emekli aylıklarına ilave artış yapılmasına yönelik son kararın Cuma günü Türkiye’ye dönecek olan Cumhurbaşkanı tarafından verileceği bildiriliyor.

Rakamın kesinleşmesinden sonra tasarruf paketiyle ilgili kanun teklifine bir madde eklenerek artışın yapılabileceğinin altı çiziliyor.

ALTERNATİF RAKAMLAR ÜZERİNDE ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da olduğu için Cevdet Yılmaz Başkanlığındaki toplantıya katılmayacak. Toplantının tasarruf tedbirleri düzenlemesi ve bu kapsamda kamuya alınacak personelle ilgili olduğu ifade ediliyor.

Kaynaklar, emekli aylıklarının artırılmasıyla ilgili seçeneklerin etki analizi üzerinde de çalışmaların sürdüğünü, alternatiflerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağını aktardılar.