Sokak hayvanlarını uyutmak çözüm mü? Barınakta sahiplenilmeyen hayvanlar iğne ile uyutulacak

HABER MERKEZİ
Köpek Gündem haberleri AK Parti Hayvana Yönelik Şiddet Evcil hayvanlar

Sokak hayvanları için yeni formül AK Parti tarafından verildi. Sunulan teklifte, köpeklerin uyutulması gündemde. İşte detaylar...

Son dönemde sahipsiz sokak hayvanlarını saldırıları sonrası kamuoyundan gelen talepleri de dikkate alan AK Parti, İngiltere, İtalya ve Portekiz'de uygulanan 'uyutma' yöntemini yasa teklifiyle Meclis'e getirmeyi planlıyor.

AK Partili kaynaklar, bugüne kadar uygulanan bakım, kısırlaştırma ve barınak gibi yöntemlerle sonuç alınamadığına dikkat çekerek, sokak köpeklerinin popülasyonlarındaki artışın devam ettiğini ve konunun toplum sağlığı noktasında da önemli bir sorun haline gelmeye başladığını belirttiler.

'UYUTMA' MODELİ NASIL UYGULANACAK?

Belediyelerin bu konuda sorumlulukları olmakla birlikte sorunun belediyelerin gücünü de aştığına dikkat çeken AK Partili yetkililer, yapılacak yeni düzenleme ile her belediyenin barınaklarındaki kapasite kadar köpeğin fotoğraflarını çekerek kuracakları internet sitesinde sahiplendirmeleri için ilan yayınlayacağını kaydettiler.

Köpeklerin fotoğrafları internet sitesinde belirli bir süre bekletilecek, bu sürenin 30 gün olması planlanıyor. 30 gün içerisinde sahiplenilmeyen köpekler enjeksiyon ile uyutulacak. Sahiplenilen ve uyutulan köpeklerden sonra boşalan barınaklara yeni köpekler getirilecek. Yapılacak yasal düzenlemede kırsal ya da kent ayrımı yapılmayacak.

"UYUTMA ACISIZ VE VİCDANİ ÇERÇEVEDE GERÇEKLEŞTİRTİLECEK"

AK Parti kaynakları, uyutma yöntemini "Merhamet koşulları içinde, acısız, iğne kullanılarak gerçekleştirilecek" şeklinde tanımladılar.

Öte yandan belediyelerin internet sitelerinden sahiplendirilen köpeklerin takibi de yapılacak ve yeniden sokağa terk edilmemeleri için çip takılarak sahiplenen kişilerin sorumluluklarını yerine getirmeleri sağlanacak.