'Şehirlerarası geçiş yasağı' iddiası

koronavirüs Türkiye Covid-19 Risk Haritası - Koronavirüs
'Şehirlerarası geçiş yasağı' iddiası

Kontrollü normalleşme sürecinin başlamasının ardından gelen ilk veriler ve şehirlerdeki manzaralar tedirgin ediyor. Bununla birlikte özellikle riskli illere yönelik daha sıkı tedbirlerin gündeme gelebileceği konuşuluyor. 

1 Mart'ta koronavirüs salgınında kontrollü normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte, illerde risk durumlarına göre kararlar uygulanıyor. İller bu süreçte mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere düşük riskliden çok yüksek riskliye olmak üzere 4 renk grubunda kategorilendirildi. 

Yeni süreçte, kırmızı illerle ilgili olarak çok daha sıkı tedbirlerin hayata geçirilebileceği iddia edildi. 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, bir kentin geneli sarı bile olsa, riskli cadde, mahalle, sokak ve parklar için kırmızı kurallar uygulanabilecek. Kırmızı bir ilden sarı illere geçişler zorlaşacak.

Haberde olası uygulamayla ilgili olarak şöyle denildi:

"Koronavirüsle mücadelede ‘kademeli normalleşme’nin ardından uzmanların ‘dalgalı normalleşme’ dedikleri uygulamalar gündemde. Bu kapsamda önlemler gelişmelere göre değişebilecek. Kent sorumluları kendi bölgelerini korumak adına lokal kararlar alabilecek. Hafta sonu 14 günlük harita çıkınca buna göre yeniden değerlendirme yapılacak.

Bu aşamadan sonra valiler, ilin risk haritası sarı bile olsa, şehirde yoğunluk ve risk yarattığı saptanan bölgeler için kırmızı kuralları uygulayabilecek. İşlek bir cadde, mahalle veya parka yönelik yeni kısıtlamalar getirilebilecek. Yeni yasaklar, HES kodu şartı veya daha sıkı denetimler olabilecek.

"ŞEHİRLERARASI GEÇİŞ YASAĞI"

İller arasındaki geçişler de bu süreçten etkilenecek. En yüksek risk anlamına gelen kırmızı bir ilden düşük riskli sarı illere geçişleri önlemek için sınır geçişlerinde bekletme, HES kodu kontrolleri, ileri aşamada şehirlerarası geçişin yasaklanması gibi kurallara geçilebilecek. Önümüzdeki dönemde kontrollerin sıklaşması nedeniyle Karadeniz Bölgesi’nin biraz rahatlayacağı, havaların ısınmasına bağlı olarak ‘mavi’ renkteki Doğu ve Güneydoğu’da ise riskin artacağı belirtiliyor. Bu nedenle il yönetimlerine büyük görev düştüğü, gelişmelere göre halkın sürekli uyarılarak, yeni kurallarla sürecin yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor."

koronavirüs mutasyonlu virüs kırmızı iller kontrollü normalleşme Türkiye Covid-19 Risk Haritası - Koronavirüs iller arası geçiş yasağı mı gelecek şehirlerarası geçiş yasağı mı gelecekl