Rize ve Trabzon'da heyelan! Öğrenciler faciadan 5 dakika ile kurtuldu

Rize Trabzon

Trabzon'un Düzköy ilçesinde ise heyelan nedeniyle Yusuflu Mahallesi'ne giden yol çöktü. Bir öğrenci servisinin çöken yoldan 5 dakika önce geçtiği ortaya çıktı. Rize’de, Ardeşen-Çamlıhemşin kara yolunun kapandığı heyelanda yıkılan ahırda, 16 büyükbaş öldü.

Rize'nin Ardeşen ilçesindeki  Fırtına Vadisi Ziyaretçi Merkezi yakınlarında, sabah saatlerinde heyelan meydana geldi. Heyelan sonrası Ardeşen-Çamlıhemşin kara yolu ulaşıma kapandı, çevredeki bazı yapılar da hasar gördü. İhbarla bölgeye gelen Karayolları ekipleri, yolu yeniden açmak için çalışma başlattı. 

Heyelanda yıkılan ahırda, 16 büyükbaş öldü. Besici Yavuz Kalaycıoğlu, “Arkadaşım aradı ‘Toprak gelmeye başladı’ dedi. Hemen buraya geldim, ahıra girip, hayvanların ipini çözmek istedim ama üstten daha çok toprak gelmeye başladı. Bir anda yukarıdan toprak ve kayalar ahırın üzerine çöktü. 16 hayvanım toprak altında kaldı” dedi.

heyelan

 

TRABZON'DA YOL ÇÖKTÜ,  ÖĞRENCİLER 5 DAKİKA İLE KURTULDU

Trabzon'un Düzköy ilçesinde ise heyelan nedeniyle Yusuflu Mahallesi'ne giden yol çöktü. O sırada yolda kimse olmaması, faciayı önledi. 600 hanenin bulunduğu mahalleye ulaşım sağlanamıyor.

Ortaokul öğrencilerinin taşındığı servis minibüsünün, asfalt yolda çökme olan Yusuflu Mahallesi'ndeki heyelandan 5 dakikayla kurtuldukları ortaya çıktı.

Yaşadıkları o anları anlatan servis sürücü Sinan Birinci, "Burada daha önceden çatlaklar olduğunu fark etmiştik. Geçerken ona göre dikkatli geçiyorduk. Sabah da 5 dakikayla faciadan kurtulduk'' dedi.

heyelan

'ÇARE BULUNMASINI İSTİYORUZ'

Yusuflu Mahalle Muhtarı Nevzat İsak da isale hattındaki patlamanın yolda çöküntü ve çatlarla neden olduğunu öne sürerek, “Mahallemizde 600 hanemiz bulunuyor. Çevre mahallelerden öğrencilerin de geldiği bir ortaokulumuz var. Burası sürekli kullanılan bir yol. Sabah saatlerinde çökmüş yol. Buradan da o saatlerden dolu olan bir öğrenci servisi geçiyormuş. Onlar kıl payı kurtuldular. Bu yolda çatlaklar oluştuğu zaman yolun altından geçen ishale hattı olduğu için gerekli yerlerden başvurularda bulunmuştuk. Burada zaten ishale hattında patlamalar meydana geliyor. Bu da yolda çöküntülere sebep oluyor. Biz artık bu duruma bir çare bulunmasını istiyoruz. Şu anda mahalleye giriş yolu kapalı" diye konuştu.

‘HEYELAN OLACAĞI AŞİKARDI’

Çevredeki Doğankent Mahallesi Muhtarı Mümin Sürül ise, "Burada 9 tane servis aracım var benim. Sabah okula servis bırakırken arkadaşlarımızın hemen arkasından yol çökmüş. Her araçta 15 öğrencimiz var. Bu yolun riskli olduğunu daha önce belirtmiştik. Birçok yere de başvurularımızı yapmıştık. Burada heyelan olacağı aşikardı. Yine Allah'a şükürler olsun ki bir facia yaşanmadı" ifadelerini kullandı.

Rize ve Trabzon'da heyelan! Öğrenciler faciadan 5 dakika ile kurtuldu - Resim : 4

Kaynak: DHA

Trabzon Düzköy ilçesi Yusuflu Mahallesi Rize Ardeşen çamlıhemşin Heyelan