Ömer Çelik: Beklentimiz ve ümidimiz Gazze'de ateşkesin kalıcı olmasıdır

Ömer Çelik Gündem haberleri son dakika

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından kameraların karşısına geçti. Gündeminde İsrail-Filistin meselesi olan Çelik, "Bugün tarafsızlık, katliamın gizli destekçisi olmak demektir. Beklentimiz ve ümidimiz, ateşkesin kalıcı olmasıdır." dedi.

Son dakika haberine göre AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından konuştu.

Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"TÜRKİYE BİR KERE DAHA DÜNYANIN VİCDANI OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR"

- Gazze'nin tamamı neredeyse yıkılmış durumda. Bölgedeki vatandaşlarımızın durumuyla yakından ilgileniyoruz. Türkiye bir kere daha dünyanın vicdanı olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar getirilen Türkiye'ye getirilen hastalar bunu bir örneğidir. Hükümetler büyük bir iki yüzlülük içerisinde. İki tane ses istisnadır; biri İspanya, diğeri Belçika'dır. Her devletin kendini savunma hakkı vardır ama bunu İsrail katliam yaparken söylediğinizde bu "Daha çok insan öldür" anlamına gelmektedir. İspanya ve Belçika başbakanlarının tutumları, kendi sokaklarındaki sese kulak veren demokratik bir yaklaşım olmuştur, takdire şayandır. Meselenin sebeplerine odaklanmadan sonuçlarını yönetmeye odaklanmak, stratejik bir akıl değildir. Avrupa'nın koruması gereken değerler, sadece Avrupa'nın çıkarları söz konusu olduğunda korunması gereken değerler değildir. 

"NETANYAHU TEVRAT'TAN REFERANS VERDİ"

- Siyasi okuryazarlık diye bir şey var, bir siyasetçinin en azından ne söylendiğini doğru anlaması ve cevabını buna göre inşa etmesi gerekmektedir. İsrail'in katliamlarının batılılar tarafından koşulsuz desteklenmesi ve dini argümanlarla yapılması söz konusu oldu. Netanyahu Tevrat'tan referans verdi. Cumhurbaşkanımız "Bunu haçlı-hilal kavgasına çevirmeyin" diyerek uyarıda bulundu. Netanyahu'nun yaptığı, Tevrat'a inanlara saygısızlıktır. Cumhurbaşkanımız çok uzun zamandır antisemitizme karşı olduğunu ve İslam düşmanlığıyla da mücadele edilmesi gerektiğini söylemektedir.

"BUGÜN TARAFSIZLIK, KATLİAMIN GİZLİ DESTEKÇİSİ OLMAK DEMEKTİR"

- Bugün tarafsızlık, katliamın gizli destekçisi olmak demektir. Acil bir ateşkese ihtiyaç vardır, bu ateşkesin sürekli olması gerekmektedir. Beklentimiz ve ümidimiz, ateşkesin kalıcı olmasıdır. İsrail değil ancak Filistin, Roma Sözleşmesi'nin bir tarafı. Netanyahu'nun yaptığıyla Nazilerin yaptığı arasında bir fark yoktur. Bir kişiyi sadece Filistinli olduğu için öldüren Netanyahu'nın soykırım siyaseti vardır. Bu soykırımın muhakkak araştırılması ve cezalandırılması gerekmektedir. 

TÜRKİYE'NİN EUROFIGHTER ALMA PLANI

- Unutmamaları gereken şey şu; Türkiye egemen bir ülke olarak kendi güvenliğini sağlarken, aynı zamanda bir NATO üyesi olarak NATO'nun güvenliğini de sağlamaktadır. Türkiye güvende değilse NATO büyük bir eksiklik ve zaaf içerisinde olur, Avrupa'nın güvenliği de söz konusu olmaz. Karşı karşıya olduğumuz durum iki yüzlü bir durum. Türkiye'nin güvenliği meselesi, şantaj meselesi değildir. Oturulur, müzakere edilir ama Türkiye şantaja boyun eğecek bir ülke değildir. 

CHP'Lİ ÖZEL'İN KÜRT SEÇMEN AÇIKLAMASI

- CHP'de Kürt seçmeni istismar sezonu açılmış. Son seçimlerde imzaladıkları protokollerle aslında Kürt seçmene yalanlar söylemişler. Cumhurbaşkanımızın hangi tehditlerle karşı karşıya kaldığını bir gün gelir anlatırız, biz çok iyi biliyoruz. 

CUMHUR İTTİFAKI'NDA BİR SORUN VAR MI?

- Cumhur İttifakında hiçbir sorun yok. En güçlü şekilde yerel seçimlere hazırlanıyor. AK Parti ile MHP arasındaki görüşmeler tempolu bir şekilde devam etti. Tabii ki bütün partiler kendi kimliklerini koruyarak bir araya geliyor. İttifakın esas ilkeler temelinde bir araya geldiğini defalarca ifade ettim. Herhangi bir sorun yok. Taktik meseleler tartışılır ama bu Cumhur İttifakı'nın ana omurgasını zedelemez. 

"AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN ARASINDAKİ MÜZAKERELERİN ANLAŞMAYLA SONUÇLANMASINI ARZU EDERİZ"

- Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerin anlaşmayla sonuçlanmasını arzu ederiz. Bölge barışına çok katkı sağlayacaktır. Karabağ savaşında Azerbaycan öz topraklarına kavuştu. Peki bundan sonra ne olacak? Müzakerelerin olumlu gitmesini destekliyoruz. 

 

Kaynak: Haber Global TV