Nagehan Alçı'dan Boğaziçi'ne vekaleten rektör olarak atanan Naci İnci'ye: Ne yapıyorsunuz Allah aşkına?

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, akademisyen Can Candan'ın görevine son veren  Boğaziçi Üniversitesi'ne vekaleten rektör olarak atanan Prof. Dr. Naci İnci'yi eleştirdi: "Ne yapıyorsunuz Allah aşkına?"

17.07.2021 11:48

Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alınan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu'nun yerine vekil olarak atanan Naci İnci, akademisyen Can Candan'ın görevine son verdi. Candan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Naci İnci, bugün bana 2007'den bu yana öğretim görevlisi olarak çalıştığım Boğaziçi'ndeki görevime, ders verdiğim bölüm ve fakültenin görüşü alınmadan "vekaleten" son verdiğine dair bir yazı göndermiş. Sizlerle paylaşıyor, yorumunu ve değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum" diyerek kendisine gönderilen yazıyı paylaştı. Candan, kararın ardından yaptığı bir sonraki paylaşımda, "Tabii ki kabul etmiyorum, vazgeçmiyorum" dedi.

Konuyu köşesine taşıyan Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Boğaziçi Üniversitesi'nde Prof. Dr. Melih Bulu'nun yerine vekaleten rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci'ye tepki gösterdi.

"Boğaziçi’nde yaşanan gelişmeler maalesef dün bu köşede yazdığım endişelerimi doğrular nitelikte ilerliyor. Türkiye’nin yüksek öğretim alanında tartışmasız 1 numaralı markası Boğaziçi. Her anne-babanın çocukları üniversite sınavlarına girdiğinde en çok hayalini kurdukları okul. İşte şimdi bu okulun büyük zarar görmesinden korkuyorum" diyen Alçı, akademisyen ve yönetmen Can Candan'ın işine son verildiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

"Melih Bulu yerine vekaleten atanan Mehmet Naci İnci ilk icraat olarak okulun sevilen hocalarından Can Candan’ın görevine sorgusuz sualsiz son verdi. İşe başlar başlamaz çok yanlış bir iş yaptı. Bu, var olan ve sönme eğilimine giren Boğaziçi yangınına benzin dökmek değildir de nedir Mehmet Naci Hoca? Ne yapıyorsunuz Allah aşkına?Siz 27 senelik Boğaziçi hocasısınız. Boğaziçi geleneğinde bir öğretim görevlisinin içinde olduğu bölümün ve fakültenin diğer akademisyenlerinin görüşü alınmadan 'okuldan atma' gibi bir işlem gerçekleşemez. Zaten bu kurumsal kültür ve gelenek sebebiyle Boğaziçi diğer tüm Türk üniversitelerinden farklıdır.

Şu son 5 senelik dönemde bile YÖK de bu kadim geleneğe ve kültüre saygı duydu. Bir tek Boğaziçi Hocası bu şekilde apar topar üniversiteden atılmadı. Oysa diğer üniversitelerimizin büyük çoğunluğunda akademisyenler birbirileriyle ilgili iftira ve ihbar yarışına girerek bizzat kendileri okullarını mahvettiler.

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor