Koronavirüste kritik 15 gün! İşte salgın hızı kesilmezse gündemdeki yeni kısıtlamalar

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, sokak yasağı dahil bir dizi kısıtlamanın yeniden getirilmesiyle 35 milyon kişinin hareketinin yavaşlatılması planlanıyor. 15 gün içinde ise, beklenilen olmazsa yeni yasakların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

19.11.2020    10:32

Koronavirüs vaka ve ölümlerindeki artış nedeniyle devreye giren yeni yasakların kararı önce Bilim Kurulu, ardından Bakanlar Kurulu’nda yapılan toplantılarda alındı.

Koronavirüs salgınında, kapalı mekanların kullanılmaya başlamasıyla birlikte yaşanan hızlı artışla ilgili aşamalı plan yapıldı. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, bu önlemlerin etkisi 2 hafta boyunca takip edilecek. 10-15 gün sonra vaka yayılım hızında düşüş olmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek.

Hafta sonu için kısmi sokağa çıkma yasağı, 14 saatlik bir kesme anlamına geliyor. Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dışarıda kalan gruplara ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu belirtiliyor.

Toplantılarda, okulların bulaşma kaynağı olmadığı ancak, bunun yarattığı hareketlilik, servisler ve velilerin oluşturduğu kalabalıkların risk yarattığı değerlendirmesi de yapıldı.

35 MİLYONA KONTROL
 
Okulların online eğitime geçmesi, 20 yaş altına getirilen yeni kurallar ve 65 yaş üstüne getirilen sınırlandırmalarla birlikte toplamda 35-40 milyon nüfusun hareketliliğinin azalacağı, bunun da salgının yavaşlamasını sağlayacağı düşünülüyor.

KADEMELİ PLAN 

Kademeli olarak kısıtlamalar arttırılarak devam edecek. Salgın hızı kesilmezse, hafta sonu tamamen yasak getirilmesi veya sokağa çıkma yasaklarının belli saatlerde hafta içine de kaydırılması planlanıyor.

Uzmanlar, şehirlerarası seyahat yasağı beklemediklerini belirtiyor. 15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurulları ve hıfzıssıhha kurulları şehrin ihtiyaçlarına göre bu yasakları genişletebilecek.

Sıradaki Haber Yükleniyor