Kılıçdaroğlu TÜİK binasına alınmadı: Enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor, işçinin, emeklinin hakkını korumak görevim

Kemal Kılıçdaroğlu CHP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK binasına geldi. İçeri alınmayan CHP lideri açıklamasında, "Enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor, işçinin, emeklinin hakkını korumak görevim" dedi. Kılıçdaroğlu daha sonra bir de paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu'na Soylu'dan yanıt geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK binasına geldi. Randevusu olmadığı gerekçesiyle içeri alınmayan Kılıçdaroğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"TÜİK, Cumhuriyetin önemli kurumlarından birisidir. Rakamları 84 milyonu ilgilendirmektedir. Bu kurumun rakamları üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler, sosyal çevreler, politikalar oluştururlar. Dün TÜİK Başkanlığından randevu istedik, gelen arkadaşlarımın tamamı geçmişinde teknik olarak ekonomide çalışan arkadaşlarımız. Buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almak için geldim. Kabul edilemeyeceğimizi ifade ettiler. TÜİK sitesindeki metni okudum: "Bilgiye nasıl erişilir? Diğer kanallar yoluyla bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız, merkez teşkilatı ya da bölge müdürlüklerine başvuruda bulunabilir, merkez teşkilatımıza gelebilirsiniz, bilgiyi alabilirsiniz." Biz de sitelerindeki davete uyarak geldik. Bu tablo Türkiye'nin nereye geldiğini göstermek için önemli bir tablodur. Devletin bilgileri, devletin sahip olduğu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalara ana muhalefet partisi liderine açıklanmak istenmiyor. Kapılar kapanıyor. Türkiye'nin geldiği nokta açısından önemlidir. Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bu sabah açıklanan aylık 3.51, yıllık 21,31. Bu rakamlar güven vermiyor. Enflasyon gerçekten bunların iddia ettiği gibi mi? Bir grup akademisyen de enflasyon tahmininde bulunuyorlar. Onlar yıllık 58,63 diyorlar. CHP'nin Genel Başkanı olarak milyonlarca işçinin hakkını korumak, emeklinin hakkını korumak, memurun hakkını korumak benim temel görevimdir. Benim siyaset yapma anlayışım budur. Ben sosyal demokratım. TÜİK rakamları küçültüyor, doğru diye paylaşıyorsa bu şu anlama geliyor, memura, işçiye, emekliye daha az vereceğim. Kalkınmadan hiç pay vermeyeceğim demek. Ben sessiz kalırsam o zaman ben siyaseti niye yapıyorum. Buraya gelişimin nedeni o. Memurun, işçinin, emeklinin, milyonların hakkını savunmak için buraya geldim. Soracaktık, bu verileri hangi mağazalardan, kimlerden aldınız. Biz de gidelim oralara bakalım. Milyonların hakkını savunmak bizim temel görevimizdir. TÜİK, bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir saray kurumu haline dönüşmüştür. Çalışanlar unutmasınlar, hepinizin tabi olduğu yasa devlet memurları yasasıdır. Görevinizi dürüstlükle yapın. Şu binada oturanlar unutmasın, bu binalar vatandaşların vergileri ile yapıldı. Aldığınız aylıklar, işçinin, memurun ödedikleri ile aldığınız aylıklar. Bu tablonun Cumhuriyet tarihinde önemli bir kırılma olduğunun farkındayım. Devleti oluşturan kurumlar, bilgilerle halkı yanıltıyor, gelir düzeyi ile oynuyorlarsa, talimatla görev yapıyorlarsa kendileri suçludur. Açıkça ifade edeyim. Kısaca söyleyeceklerim bunlar. Teşekkür ederim."

Kılıçdaroğlu TÜİK binasına alınmadı: Enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor, işçinin, emeklinin hakkını korumak görevim - Resim : 1

KILIÇDAROĞLU'NDAN PAYLAŞIM: MİLYONLARCA EMEKÇİNİN ÜCRET ARTIŞI YALAN DOLAN RAKAMLAR ÜZERİNDEN YAPILACAK

Kılıçdaroğlu, açıklama sonrası Twitter üzerinden yaptığı açıklama, "Randevu vermeyen TÜİK’e gittim. Aylardan Aralık ayı. Milyonlarca emekçinin ücret artışı bu yalan dolan TÜİK rakamları üzerinden yapılacak. Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur. Kimse unutmasın, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Akıllarını başlarına toplasınlar!" ifadelerini kullandı. 

FUAT OKTAY'DAN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek, "Devlet kurumları muhalefetin siyasi rant sağlayıp, şov yapacağı mekanlar değildir. Zorbavari yaklaşımlarla Türkiye’nin kurumlarını tehdit eden ve yıpratmaya çalışan Kılıçdaroğlu ve şürekâsı kimlerin çıkarlarına hizmet ediyor? Ülkemizin ve milletimizin çıkarına olmadığı kesin."

SOYLU'DAN TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜİK'e gitmesiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaptı. Soylu, "Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı, PKK, DHKP-C ve organize suç örgütlerinin ağına düşüp, onlara özenip, mekan basmaya gitmez" dedi.

CHP'DEN SOYLU'YA YANIT

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya yanıt verdi. Özkoç, "Devletin kapıları milletin temsilcilerinin yüzüne kapanmaz! Milletin temsilcilerini terör örgütleriyle yan yana getirenlerden İçişleri Bakanı olmaz. Olsa olsa Saray'ın tetikçisi olur..." dedi.

PAYLAŞIMIYLA DUYURMUŞTU

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) ilişkin bir paylaşımda bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu, "TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00'de geliyorum, haberiniz olsun" demişti.

 

 

Kaynak: Haber Global

TÜİK Kemal Kılıçdaroğlu enflasyon rakamları