Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yanlış kan vererek hastanın ölümüne neden olan hemşirenin cezası belli oldu

Kahramanmaraş Sağlık Bakanlığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yanlış kan vererek hastanın ölümüne neden olan hemşirenin cezası belli oldu

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde tedavi sırasında yanlış kan verdiği hastanın ölmesine sebep olduğu öne sürülen hemşirenin cezası belli oldu. Yanlış tedavi uygulayan hemşire, 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Elbistan 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz sanık A.Ö. ile taraf avukatları hazır bulundu.

Sanık A.Ö, savunmasında 10 yılı aşkın süredir hemşirelik yaptığını, 50'ye yakın da kan nakli yaptığını söyledi.

Yoğun bakım sertifikası olmamasına rağmen personel yetersizliği nedeniyle hastanede yoğun bakımda çalıştığını anlatan A.Ö, "Hastanede kan verme işlemi şu şekilde yapılıyor. Doktor sistemden kan verileceğini belirtiyor. Bunun sonrasında hastadan kan örneği alınarak kan grubu belirleniyor. Hastanın grubuna uygun kan isteniyor. Daha sonra hastaya naklediliyor. Nakil işlemini ben yaptım. 10 dakika sonra hasta fenalaştı. Gerekli müdahaleye rağmen kurtarılmadı. Böyle bir olay gerçekleştiği için üzgünüm." diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında sanığın üzerine atılı suçu işlediğini belirterek, cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, sanığı "taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırarak, hemşirelik mesleğini gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket ettiği için 1 yıl 3 ay süreyle hemşirelik mesleğinden de menedilmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Elbistan Devlet Hastanesinde 27 Şubat 2020'de rahatsızlığı nedeniyle hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören 6 çocuk annesi Gülseren A'ya hemşire A.Ö tarafından kan verildi. Bir süre sonra rahatsızlanarak hayatını kaybeden Alkaya'nın çocukları annelerinin kan grubunun 0 Rh (+) olmasına rağmen A Rh (+) kan verildiğini, annelerinin bu sebepten dolayı hayatını kaybettiğini öne sürerek şikayetçi olmuştu.

Kaynak: AA

kahramanmaraş Kahramanmaraş haberleri Kahramanmaraş son dakika haberleri Kahramanmaraş Elbistan haberleri son dakika Elbistan haberleri