İşte KKTC'deki yangının çıkış anı!

KKTC'nin Mersinlik bölgesinde 3 gün önce çıkan ve rüzgarın da etkisiyle 12 bin dönümün yanmasına neden olan büyük yangının çıkış anı güvenlik kameralarına yansıdı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanlık Afet ve Acil Durum Komitesi Başkanı Hüseyin Cahitoğlu, 21 Haziran'dan bu yana Mersinlik bölgesinde devam eden, şiddetli rüzgarın etkisiyle felaket boyutuna ulaşan yangını söndürme çalışmalarına sabahtan itibaren 5 helikopterle yeniden müdahale edildiğini bildirdi.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Komitesinin, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, Kaymakamlıklar, İtfaiye, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Dairesinden temsilcilerden oluştuğunu belirten Cahitoğlu, yangının ilk anından itibaren koordine içinde çalışıldığını kaydetti.

Cahitoğlu, KKTC Dışişleri Bakanlığının girişimi ile yangına müdahale etmek üzere 2 yangın söndürme uçağının saat 08.00 dolaylarında İsrail'den havalandığını, yangın söndürme kapasitesi yüksek, gece de yangın söndürme donanımına sahip uçakların Larnaka'da yakıt ikmali yaptıktan sonra yangın bölgesine ulaşacağını belirtti.

Devletin tüm birimleriyle iş birliği ve koordine içinde hareket edildiği, yangının söndürülmesi için havadan ve karadan mücadelenin sürdürüldüğü bilgisini paylaşan Cahitoğlu, "Sivil Savunmamız, Orman Dairemiz, itfaiyemiz, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından askerlerimiz, polisimiz, sivil halkımız yangınının söndürülmesi için canla başla mücadele ediyor." ifadesini kullandı.

YANGININ KONTROL ALTINA ALINMASI BEKLENİYOR

İngiliz Üsler Bölgesi, Kıbrıs Rum yönetiminden ve İsrail’den hava yangın söndürme aracı talebinde bulunulmasında Dışişleri Bakanlığının koordinasyon sağladığını belirten Cahitoğlu, tüm birimlerin fedakarca gayret içinde olduğunu vurguladı.

Cahitoğlu, 03.00-06.00 saatlerinde rüzgarın şiddetlenmesi ile yangının büyüdüğünü, iki köyün tedbir amaçlı boşaltıldığını ifade ederek, sabah saatlerinde rüzgarın etkisini azaltması ve havadan müdahalelerle yangının bugün kontrol altına alınmasını beklediklerini dile getirdi.

Yangın söndürülme çalışmaları için Türkiye'den ve Kıbrıs Rum kesiminden gelen yangın söndürme uçakları ve helikopterler havadan müdahaleye devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY, KKTC'DE

Özel uçakla saat 11.45'te Ercan Havalimanı'na iniş yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakan Ünal Üstel, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve diğer yetkililerce karşılandı.

Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Gazimağusa'ya bağlı Mersinlik bölgesindeki Yangın Kriz Merkezini ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Yangından dolayı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Oktay, Türkiye'de de yoğun şekilde yangınlarla mücadele ettiklerini belirtti.

Oktay, özellikle Marmaris'te son birkaç gündür devam eden yangınları kontrol altına almak için ciddi bir mücadele verildiğini vurguladı.

Marmaris’teki çalışmalar sürerken aynı zamanda Kıbrıs'ta da yangın başladığını dile getiren Oktay, hem Türkiye'de hem KKTC'de tüm güçleriyle havadan, karadan, denizden hareket halinde olduklarını ifade etti.

Bir taraftan Marmaris'teki yangını söndürmeye çalışırken diğer yandan da oradaki imkanlardan maksimum ölçüde kaynağı KKTC'ye kaydırarak her türlü yangın söndürme faaliyetini yürütmeye çalıştıklarını söyleyen Oktay, 4 uçak ve 4 helikopterle yangına havadan da müdahale edildiğini bildirdi.

Beşparmak Dağları'nda yangının hüküm sürdüğü tüm bölgeyi dolaştıklarını, kuzey bölgede çalışmanın yoğunlaştığını belirten Oktay, "Toplam 4 uçak ve 4 helikopterle yangın, olabildiğince, şu an itibarıyla resmi anlamda kontrol altına alınmıştır demek belki ilgili, resmi konumdaki arkadaşların işi ama arkadaşlarımız tüm gücüyle çalışıyorlar. Hava şartlarında bir değişme olmazsa inşallah bugün akşam itibarıyla yangını kontrol altına almış olacağız."

Yangının ilk anından itibaren seferber olunduğunu belirten Oktay, Türkiye ile tam koordine içerisinde bütün imkanların kullanıldığını kaydetti.

Yangınların sabotaj ya da insan ihmalinden kaynaklandığını belirten Oktay, şunları kaydetti:

"Sabotajın önlenmesi devlet olarak bize düşüyor. Bununla ilgili her türlü çalışmayı hem Türkiye'de hem burada yapıyoruz. Ama insan ihmalinin önlenmesiyle alakalı, bu hepimize düşen bir görev. Özellikle yazın sıcakların arttığı bir ortamda piknik yapmadır, ateş yakmadır, ateşi o şekilde bırakmadır veya farklı sebeplerle aynen bu yangının çıkış sebebinde olduğu gibi farklı sebep veya gayelerle koca bir orman arazisinin, ciğerlerimizin yanmasına müsaade edilmemeli. Bu, birlikte önleyebileceğimiz, bilinçlenmeyle önüne geçebileceğimiz bir konu."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da KKTC'deki yangını yakından takip ettiğini bildiren Oktay, "Benim burada olmam zaten önceden planladığımız bir şeydi ama bir şekilde ziyaretin biraz daha erkene alınmasının ana sebeplerinden birisi de bu yangındır. Burada bir sıkıntı varsa, bir sorun varsa bu sorun bizim de sıkıntımız, bizim de sorunumuzdur. Her türlü şartta Kıbrıs Türkü'yle, Kuzey KIbrıs Türk Cumhuriyeti ile bir ve beraberlik içerisinde, dayanışma içerisinde olduğumuzu gösteriyoruz ve bunu göstermeye de devam edeceğiz. Ben bir kez daha hem selamlarını hem de geçmiş olsun dileklerini iletmek isterim." diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Global