İstanbul'da sahte içkiden ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi

İstanbul'da sahte içkiden zehirlenme sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi. Türkiye genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 44'e ulaştı. 30'u aşkın kişi de hastanelerde tedavi altında.

13.10.2020    12:14

Alınan bilgiye göre, kent genelinde sahte içkiden 7 kişi yaşamını yitirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin sahte içki satışı yapan şüphelileri yakalamak için yürüttüğü çalışmanın sürdüğü bildirildi. İstanbul polisi dün kentte düzenlediği operasyonlarda 6 kişiyi gözaltına almıştı.

Kırıkkale'de 9 Ekim'de sahte içkiden zehirlendikleri şüphesiyle Yüksek İhtisas Hastanesine başvuran 8 kişiden 7'si hayatını kaybetti, 1 kişinin yoğun bakım ünitesindeki tedavisi ise sürüyor.

İzmir’de sahte içki zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere başvuran 8 kişi daha yaşamını yitirdi. Kentte yaşamını yitirenlerin sayısı 18'e ulaştı.

Mersin'de 6, Muğla'nın Bodrum ilçesinde 2, Aydın'da 2  kişi sahte içkiden zehirlenme şikayetleriyle gittikleri hastanelerde hayatını kaybetti. 

Son olarak Trabzon’da kendi hazırladığı sahte içkiden içen 56 yaşındaki özel güvenlik görevlisi M.B. kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Karabük'te de sahte içki sonrası fenalaşan bir kişi yaşamını yitirdi.

Zehirlenmelere ilişkin soruşturmalarda Mersin'de 3 kişi tutuklandı. İzmir'de 12, İstanbul'da 3 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda tonlarca sahte içki ve metil alkol ele geçirildi.

SAHTE İÇKİ HANGİ REAKSİYONLARA NEDEN OLUYOR?

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü Öğretim Üyesi Murat Aksun, zehirlenmenin nasıl olduğuna açıklık getirdi: Metanol alınması sonrasında vücutta bunun yıkımı ortaya formaldeyit daha sonrasında da formik asit isimli maddeler çıkmakta. Özellikle bu formik asit bu tabloyu bu zehirlenme olayını oluşturan madde, çok toksik bir madde formaldeyit ile birlikte görme kayıpları körlüğe kadar varan problemler ortaya çıkarıyor."

Sanayide boya inceltici, antifriz ve parfüm yapımında kullanılan metil alkolün, evde kullanım amaçlı satışı ise yasak.

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 13.10.2020 - 13:11
Sıradaki Haber Yükleniyor