Aile Hekimleri Federasyonu'ndan bebeklere yanlışlıkla aşı iddialarına açıklama

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, sağlık ocaklarında bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını öne sürdü. Aile Hekimleri Federasyonu, gündeme bomba gibi düşen iddia hakkında açıklama yaptı. Bu açıklama sonrası Kurugöl'den bir açıklama daha geldi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, bazı sağlık ocaklarında bebeklere ‘yanlışlıkla’ koronavirüs aşısı yapıldığını ileri sürdü.

NTV’ye konuşan Prof. Dr. Kurugöl, şunları söyledi:

“Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela başka bir aşıyla, hepatit b aşısıyla, kızamık aşıyla karıştırabiliyorlar sağlık ocaklarında. Küçük çocuklara Kovid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde. Ve son derece iyi antikor oldu. 6 aylık bebekte, 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları da yayınlayacağız yakın zaman içinde çok ünlü bir tıp dergisinde. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor.”

AİLE HEKİMLERİ FEDERASYONU'NDAN İDDİALARA AÇIKLAMA

Haber Global Muhabiri Ozan Ulaş Caymaz'ın edindiği bilgiye göre, Aile Hekimleri Federasyonu'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Aile Sağlığı Merkezlerinde "yanlışlıkla" aşı sırası gelmemiş kişilere uygulama yapıldığı iddiası gereği yansıtmamaktadır. Aşılar barkod okutarak, sistemle eşleşme yapılarak vatandaşlara uygulanmaktadır" denildi. 

KURUGÖL'DEN YENİ AÇIKLAMA: BUGÜN DE KONTROL GÜNÜYDÜ, BEBEK SAĞLIKLI

Kurugöl, gelişmelerin ardından yaptığı yeni açıklamada, bu durumda tek bir bebek olduğunu belirterek sözlerini düzeltti. Kurugöl, "Yanlışlığı yapan kişi olayı kapatmaya çalışmadı. Bugün de kontrol günüydü, bebek sağlıklı" ifadelerini kullandı. Kurugöl, sözlerinin yanlış anlaşılması sebebiyle özür diledi. 

Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'nın soruşturma başlatması bekleniyor. 

Günlük Covid-19 vaka sayıları infografiği