Et ve Süt Kurumu'na bağlı tesiste hayvana işkencenin cezası belli oldu

Adana Et ve Süt Kurumu Gündem haberleri
Et ve Süt Kurumu'na bağlı tesiste hayvana işkencenin  cezası belli oldu

Adana’da Et ve Süt Kurumu’na bağlı kombinada kesim öncesi büyükbaş hayvanın başına defalarca sopayla vuran kurum personeli M.A.T. ve İ.G.'ya hayvan dışkısı temizleme ve kitap okuma cezası verildi. Şüphelilerin, ifadelerinde, hayvanı sakinleştirmek için vurduklarını söyledikleri belirtildi.

Olay, dün öğle saatlerinde Et ve Süt Kurumu’nun Yüreğir ilçesi Yenidoğan Mahallesi Girne Bulvarı’ndaki kombinasında meydana geldi. Görevliler, kesime hazırlanırken huysuzlanan büyükbaş hayvana müdahale ederek yere yatırdı.

Bu sırada personelden M.A.T. ve İ.G., sopayla hayvanın başına defalarca vurarak bayıltmak istedi. Yaşanan anlar başka bir kişi tarafından cep telefonuyla görüntülenerek sosyal medyada paylaşıldı.

Et ve Süt Kurumu'na bağlı tesiste hayvana işkencenin  cezası belli oldu - Resim : 1

'SORUMLULAR İŞTEN EL ÇEKTİRİLDİ'

Görüntüler tepki çekerken, Et ve Süt Kurumu’nun sosyal medya hesabından konuya ilişkin, "Adana Et Kombinası Müdürlüğümüzdeki hayvan hakları ve hayvan refahına aykırı sosyal medyaya yansıyan görüntüler ile müfettiş görevlendirilmiş olup sorumlular işten el çektirilmiştir. Konu tarafımızca titizlikle takip edilmektedir" açıklaması yapıldı. Akşam saatlerinde ise Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamayla, M.A.T. ile İ.G.’nin gözaltına alındığı bildirildi.

SAKİNLEŞMEYİNCE BAŞINA VURMUŞLAR

Şüpheliler, Asayiş Şube Müdürlüğü Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği’ne götürüldü. İki şüpheli ifadelerinde, büyükbaşın kafeste kaldığı için huysuzlandığını ve kaçmaya çalıştığını belirterek, sakinleştirmek için önce su sıktıklarını, ardından da başına vurduklarını söyledi. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

HAYVAN DIŞKISI TEMİZLEME VE KİTAP OKUMA CEZASI

M.A.T. ile İ.G., çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkeme başkanı, şüphelilere 15 gün boyunca hayvan dışkısı temizleme ve ‘İslam Hukukunda Hayvan Hakları’ adlı kitabı okuyup, özetini hakime götürme cezası verdi.

Adana et ve süt kurumu hayvana işkence